Jak kiedyś "leczono" choroby psychiczne? Wstrząsające zdjęcia

2023-09-01 20:19

Dzisiejszy stan psychiatrii, szczególnie jeśli mamy na myśli standardy i możliwości lecznia w tym zakresie w państwowej służbie zdrowia, pozostawia trochę do życzenia. Chroniczny brak finansowania doprowadza do zamykania kolejnych ośrodków, specjalistki i specjaliści nie chcą pracować za grosze na kilku zmianach, a kasa? Wiadomo: wprost z budżetu trafia do ulubieńców polityków, a lekarze (także psychiatrzy) i pielęgniarki nigdy do nich nie należeli. Kiedyś było lepiej? Nie, kiedyś było naprawdę strasznie.

Jeśli ktoś z Was oglądał lub czytał "Lot nad kukułczym gniazdem" to z pewnością pamięta pokazaną tam rzeczywistość szpitalną, która od więzienia różniła się tylko kilkoma szczegółami. Serial "American Horror Story" w sezonie drugim pokazał zakład dla chorych psychicznie w USA, w latach 20-tych XX wieku i choć oczywiście ze względu na konwencję grozy jest tam kilka przekoloryzowań to brutalne traktowanie pacjentów, okropne warunki bytowe oraz nadużywanie przemocy nie mija się z faktami.

Prezentujemy Wam galerię zdjęć z przeszłości psychiatrii mając nadzieję, że dotrze ona także do tych, którzy decydują o jej kształcie – by mogła się rozwijać, zamiast wracać do tamtych standardów.

Rzuciła korpo i ruszyła w świat na motocyklu. Aleksandra Trzaskowska | Tak trzeba żyć #23 Eska Rock