Hodowle tych dwóch POPULARNYCH ras psów staną się NIELEGALNE. Jest decyzja sądu!

i

Autor: Pixabay.com/ zdjęcie poglądowe

Hodowle tych dwóch POPULARNYCH ras psów staną się NIELEGALNE. Jest decyzja sądu!

2022-02-08 10:54

Sąd Okręgowy w Oslo orzekł, że hodowla psów ras brachycefalicznych, czyli krótkopyskich narusza ustawę o dobrostanie zwierząt, bo przyczynia się do ich problemów zdrowotnych. Buldog angielski i Cavalier King Charles Spaniel to rasy, które są szczególnie narażone na choroby genetyczne.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna podaje, że obecnie istnieją 332 rasy psów. Wiele z nich trafiło do Księgi Rekordów Guiness’a ze względu na różne cechy. Wiele z nich są nazywane rasami agresywnymi, co więcej - w Norwegii są zakazane! 

Hodowle tych dwóch POPULARNYCH ras psów staną się NIELEGALNE. Jest decyzja sądu!

Sprawa została skierowana do sądu przez Animal Protection Norway w 2018 r. Fundacja pozwała Norweski Związek Kynologiczny (NKK), Norweski Klub Cavalier, Norweski Klub Buldoga oraz sześciu hodowców psów ras buldog angielski i Cavalier King Charles Spaniel.

Jak podkreśla portal Onet.pl, prawnicy argumentowali, że hodowla selektywna może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych psów, a właściciele czasami nie są świadomi, że te cierpią. Zwrócono także uwagę, że żadne z żyjących obecnie w Norwegii takich zwierząt nie może być uznane za całkowicie zdrowe.

Hodowcy wypowiadający się przeciwko orzeczeniu zapewniali, że są świadomi problemów zdrowotnych tych ras i cały czas ciężko pracują nad poprawą sytuacji.

Problemy zdrowotne buldoga spowodowane przez człowieka są znane od początku XX wieku. Od kilkudziesięciu lat chore psy były hodowane z naruszeniem norweskiego prawa. Ten werdykt jest spóźniony o wiele lat

 – uznał Åshild Roaldset, dyrektor generalny Animal Protection Norway cytowany przez portal Donald.pl

Dlaczego hodowla ras brachycefalicznych jest szkodliwa?

Brachycefaliczność, to termin, który opisuje cechy anatomiczne niektórych ras psów. Rasy te charakteryzują się krótkimi kufami i spłaszczonymi pyskami. Ta budowa sprawia liczne problemy z oddychaniem i może powodować nawet niedotlenienie zwierząt.

Rasy brachycefaliczne cierpią także z powodu innych schorzeń. Są bardziej podatne na problemy z trawieniem, problemy z uszami i oczami oraz zapalenie płuc. Maja także kłopoty z donoszeniem ciąży i porodem.

Na te psy musisz mieć zezwolenie! Zobacz listę najgroźniejszych ras w Polsce

Zaatakował Cię pies? Zobacz, jak się zachować?
Źródło: Hodowle tych dwóch POPULARNYCH ras psów staną się NIELEGALNE. Jest decyzja sądu!