Gdzie byłby Twój dom w czasach dinozaurów? Mamy odpowiedź

i

Autor: Paleomap

Gdzie byłby Twój dom w czasach dinozaurów? Mamy odpowiedź

2023-01-02 11:02

Obecny układ kontynentów powstawał przez miliony lat, kształtowany przez ruch płyt tektonicznych. Zresztą, proces ten trwa nadal, choć z naszej perspektywy przebiega on bardzo powoli. W skali życia planety wygląda to zupełnie inaczej. Dzięki współpracy pasjonatów z naukowcami możemy dokładniej poznać to zjawisko.

Świat, w którym żyły dinozaury zdecydowanie różnił się od naszego. Zadecydował o tym ruch płyt tektonicznych, które tworzą znane nam kontynenty. Możemy to prześledzić na mapie projektu Paleomap. Wybierając odpowiedni rozdział historii oglądamy wygląd świata w danym punkcie historii naturalnej. Dodatkowo możemy w odpowiedniej rubryce wpisać nazwę dowolnego miasta i mapa pokaże nam jego lokalizację na nowej mapie. Co więcej, możemy także przeczytać o pozostałościach dinozaurów, które odnaleziono w najbliższej okolicy.

Podsumowanie roku. | Dobrze Rockuje #5

Na obrazku ilustrującym nasz tekst możecie zobaczyć czerwoną kropkę, wskazuje ona miejsce, gdzie 750 milionów lat temu znajdowałaby się Warszawa. Ten czas to umowna granica pojawienia się dinozaurów. Według Paleomap Polska nie miałaby wtedy problemów z dostępem do morza. Przeciwnie, stolica wraz z praktycznie całą północną połową kraju, znajdywałaby się pod wodą.

W czasie, gdy nastąpiła zagłada wielkich gadów, około 66 milionów lat temu, tereny, na których dziś znajduje się nasz kraj, powoli wynurzały się z wody, jednak zdecydowana większość Polski wciąż leżałaby na dnie oceanu. Polecamy odwiedzić Paleomap i posprawdzać jak ziemskie płyty tektoniczne podróżowały po powierzchni planety by stworzyć układ, który znamy dziś. Pozwala to choćby spojrzeć z dystansem na wymyślone i wyrysowane na mapach przez ludzi granice. Mapę możecie odwiedzić tutaj.