Ewakuacja szkół przy granicy z Białorusią i przerażeni mieszkańcy.Oby nie strzelali

i

Autor: Twitter/MON, zrzut ekranu Ewakuacja szkół przy granicy z Białorusią i przerażeni mieszkańcy."Oby nie strzelali"

Ewakuacja szkół przy granicy z Białorusią i przerażeni mieszkańcy."Oby nie strzelali" [WIDEO]

2021-11-08 16:16

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy wciąż jest bardzo napięta. Blisko przejścia w Kuźnicy może koczować nawet tysiąc osób. Na miejscu jest wojsko, policja, a także oddziały antyterrorystów. Okolica jest też patrolowana z helikopterów. Mieszkańcy rejonów znajdujących się tuż przy obszarach objętych stanem wyjątkowym są przerażeni.

Spis treści

  1. "Oby nie strzelali"
  2. Ewakuacja szkół
  3. Tu znajdziesz więcej informacji o sytuacji na granicy:

Przy polskiej granicy z Białorusią koczuje kilkaset osób. Na nagraniach opublikowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej widać, jak grupa mężczyzn przy pomocy łopat czy sekatorów próbuje sforsować ogrodzenie. MSWiA w swoich komunikatach zapewnia jednak, że sytuacja na granicy jak na razie jest pod kontrolą. Do strefy objętej stanem wyjątkowym dziennikarze wciąż nie mają wstępu. Jednak niedaleko Kuźnicy Białostockiej jest nasz reporter Paweł Jakubowski.

Czytaj także: Stan wyjątkowy: W tych miejscowościach nie wyjdziesz z domu bez dowodu. Sprawdź listę miejscowości i listę ograniczeń

- Sytuacja jest rzeczywiście bardzo poważna. Żandarmeria wojskowa, jak i policja, ustawiły posterunek kontrolny już 5 km przez Kuźnicą. Wszystkie auta - zarówno wjeżdżające, jak i wyjeżdżające są kontrolowane. Widzieliśmy przed chwilą czarne furgonetki mknące w stron granicy, nieoficjalnie mówi się, że to grupa antyterrorystów. Mówi się też, że doszło do forsowania granicy, ale straż i wojsko odparli tę próbę. Sytuacja jest bardzo dynamiczna - relacjonuje nasz reporter.

"Oby nie strzelali"

Z mieszkańcami przygranicznych rejonów nie udało się nam porozmawiać. Przerażeni są jednak mieszkańcy rejonów znajdujących się tuż przy granicy obszaru wyjątkowego.

- No nie wiemy, co będzie dalej. Jak zatrzymać taką potęgę ludzką? Poza tym, są tam też małe dzieci, więc skrajne uczucia - mówi mieszkanka. - Boimy się. Nie wiem, co się dzisiaj wydarzy. Oby nie strzelali. Szturm, sto ludzi na te wojsko. Przewrócą wojsko i karabiny. Co z tych karabinów, jak ich nie można używać - dodaje mieszkaniec.

Ewakuacja szkół

- Są szkoły ewakuowane, strach o żołnierzy naszych, którzy pilnują granic - relacjonują mieszkańcy. Prawdopodobnie we wtorek w niektórych szkołach przy granicy z Białorusią zostaną odwołane zajęcia. Decyzję w tej sprawie ma wydać kuratorium.

Tu znajdziesz więcej informacji o sytuacji na granicy:

Na bieżąco monitorujemy sytuację na granicy. Więcej informacji znajdziesz w poniższych artykułów:

>>> MOBILIZACJA WOT - o co chodzi? Co to oznacza?

>>> Kuźnica. Kolejne próby forsowania granicy przez migrantów [NAGRANIA]

>>> Kuźnica. Udaremniono próbę siłowego przedarcia się migrantów na polską stronę [NAGRANIE]

>>> Straż graniczna o sytuacji po białoruskiej stronie granicy: przygotowujemy się na wszelkie ewentualności

>>> "Dziś może dojść do najtrudniejszej sytuacji". Śmigłowiec nad granicą, widoczne setki migrantów

>>> Trudna sytuacja na granicy z Białorusią. Podniesiono ALERT GOTOWOŚCI WOJSKA do działania

>>> Tłumy migrantów przy granicy z Polską. Zwołano posiedzenie rządowego sztabu kryzysowego

Źródło: Ewakuacja szkół przy granicy z Białorusią i przerażeni mieszkańcy."Oby nie strzelali" [WIDEO]