Konferencja o akcji społecznej OFF

i

Autor: Ewa Sas

Dzień Dziecka bez komórki i social mediów? Urzędnicy przekonują, że to możliwe

2021-05-20 18:53

Miasto apeluje do uczniów: odłóżcie komórki! Uzależnienie od mediów elektronicznych jest określane drugą oprócz koronawirusa, pandemią XXI wieku. Urzędnicy sprawdzą, jak radzą sobie z tym warszawscy uczniowie. Wiceprezydent zapowiedziała anonimowe ankiety.

Zwężą Aleje Jerozolimskie i zlikwidują rondo de Gaulle'a

Internet: jak długo i w jaki sposób?

Miasto rusza z akcją społeczną "OFF", która ma na celu uwrażliwienie uczniów oraz ich rodziców na uzależnienie od Internetu oraz mediów społecznościowych. Uczniowie w roku pandemicznym spędzili kilkadziesiąt godzin na nauce zdalnej, kiedy kontakt z kolegami i koleżankami z klasy zastąpiły im komputery. Teraz te relacje trzeba odbudować. Aby sprawdzić w jakim stanie jest psychika uczniów i jak bardzo są oni uzależnieni od elektroniki, miasto zapowiedziało przeprowadzenie anonimowych ankiet. Plan jest ambitny - urzędnicy chcą aby ankiety wypełnili wszyscy warszawscy uczniowie, czyli nawet 200 tys. osób.

- Będziemy pytać o to jak młodzież spędza czas, co się zmieniło w czasie pandemii. Ale także jak korzystają z Internetu, z mediów społecznościowych i gdzie tego czasu poświęcają najwięcej - mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Nad wynikami ankiet pochylą się eksperci, a miasto już pracuje nad specjalnym programem walki z uzależnieniem od Internetu i mediów społecznościowych. - Będą szkolenia dla nauczycieli i webinaria dla rodziców - dodaje wiceprezydent Kaznowska. Rola rodziców nie jest tutaj bez znaczenia, bo oni także są wzorem dla uczniów i to ich zachowanie kształtuje najmłodszych.- Akcja "OFF" dotyczy właśnie też rodziców - mówi pedagog Sławomir Klepner ze stowarzyszenia Twoje Miejsce. - To wy - rodzice wychowujecie swoje dzieci. Nie telefon, nie aplikacja tylko rodzice.

Dzień dziecka w trybie offline

Przewrotnie na datę początkową akcji "OFF" wybrano 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka.

- Chodzi o to, żeby rodzice i uczniowie spędzili ze sobą ten czas. Żeby zaczęli rozmawiać ze sobą, a nie do siebie mówić - zaznacza Renata Niewitecka, pomysłodawczyni dnia w trybie offline. - Bo koronawirus sprawił, że ciągle jesteśmy w mediach społecznościowych, w internetach... W stolicy można spędzać czas na wiele sposobów i skorzystać chociażby z ofert otwierających się stopniowo instytucji kulturalnych i sportowych. Po pandemii warto je odkryć na nowo.

Programy społeczne dla rodziców i nauczycieli ruszą we wrześniu. Z kolei dla uczniów zaplanowano grę z netykiety, czyli zasad dobrego zachowania w Internecie oraz kampanię społeczna z Młodzieżową Radą Miasta na temat mądrego korzystania z sieci.

QUIZ. Pytania za gwarantowany 1000 zł w "Milionerach"! Sprawdź, czy byś sobie poradził!

Pytanie 1 z 10
Czym biblijny Adam "zapłacił" za towarzyszkę życia?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Dzień Dziecka bez komórki i social mediów? Urzędnicy przekonują, że to możliwe