Co zrobić gdy spotkasz ranne lub zagubione w mieście dzikie zwierzę?

i

Autor: Urząd Dzielnicy Bielany Urząd Dzielnicy Bielany

Co zrobić gdy spotkasz ranne lub zagubione w mieście dzikie zwierzę?

2021-03-17 9:53

Dzikie zwierzęta, takie jak np. sarny, giną w wyniku kolizji drogowych lub wskutek pogryzień przez psy, które spuszczane są ze smyczy na terenie lasów. Co robić gdy natkniemy się na ranne zwierzę w lesie lub spotkamy je w mieście? A co, jeśli zobaczymy je na ruchliwej ulicy? Oto grafika, która rozwieje wszelkie wątpliwości!

Od początku roku na Bielanach zginęło w kolizjach drogowych aż 8 saren. W 2020 roku 11 proc. martwych dzikich zwierząt znaleziono na terenie Bielan. Z tego względu Urząd Dzielnicy Bielany przygotował specjalną grafikę, z której dowiemy się jak postępować w przypadku znalezienia rannego lub zagubionego dzikiego zwierzęcia w mieście. "Pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi w lesie, a prawo do swobodnego życia należy tu do dzikich zwierząt. Nie spuszczajmy psów ze smyczy w lasach i na terenach zieleni (tam gdzie nie możemy jednoznacznie stwierdzić czy nie bytują dzikie zwierzęta)" - czytamy w mediach społecznościowych na profilu Urzędu Dzielnicy Bielany. Okazuje się, że od niedawna w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Lasy Miejskie - Warszawa zaczęli pojawiać się pierwsi mali pacjenci przy czym nie wszystkie zwierzęta potrzebowały pomocy. Młode, na które można natknąć się w lesie, nie zawsze są bowiem chore lub porzucone. Zazwyczaj jego matka jest w pobliżu ukrywając się przed ludźmi. Jeśli więc dzikie zwierzę, na które się natkniemy przebywa na terenie leśnym lub zielonym, jest młode, zdrowe, samodzielne i nie ma widocznych urazów nie dotykajmy go, nie płoszmy, pozostawmy w miejscu przebywania i spokojnie się oddalmy. W innym przypadku warto skontaktować się z Ekopatrolem Straż Miejska Warszawa lub Lasami Miejskimi – Warszawa.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Lekarz weterynarii uratował gekona

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Myślisz, że znasz stolice afrykańskich krajów?

Pytanie 1 z 15
Stolicą Angoli jest...
Źródło: Co zrobić gdy spotkasz ranne lub zagubione w mieście dzikie zwierzę?