Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka

i

Autor: Prachatai flickr.com Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka

Białoruś zaatakuje Ukrainę? Niepokojące informacje ujawnione przez Sztab Generalny ukraińskiej armii

2022-03-04 9:51

Ukraina od 24. lutego broni się przed atakiem wojsk Federacji Rosyjskiej. Niebawem kraj może zostać najechany także przez siły Białorusi. Sztab Generalny armii Ukrainy opublikowała informację w mediach społecznościowych. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Wojna w Ukrainie rozpoczęła się w czwartek, 24. lutego. Tego dnia o świcie siły rosyjskie zaatakowały z różnych stron. Największe miasta, w tym Kijów, stały się celami bombardowań i ostrzału artyleryjskiego, a na ulicach rozgorzały walki z bronią w ręku. Choć niektóre miejscowości zostały zajęte przez Rosjan, większość terenów wciąż jest kontrolowana przez Ukrainę, a przebywający wraz ze swoim sztabem w Kijowie Wołodymyr Zełenski zachęca obywateli i obywatelki do obrony swojej wolności. Wkrótce Ukrainę może czekać kolejne wyzwanie. Z informacji, jakie na Facebooku opublikował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że wojska białoruskie otrzymały rozkaz przekroczenia granicy z Ukrainą. We wpisie sporo miejsca poświęcono też aktualnej sytuacji na froncie. Więcej na ten temat w dalszej części naszego artykułu.

Wojna na Ukrainie. Tak wygląda sytuacja w Przemyślu

Białoruskie siły otrzymały rozkaz przekroczenia granicy z Ukrainą

Wpis zamieszczono na profilu Sztabu Generalnego wieczorem w czwartek, 3. marca. Wiadomość o planach Białorusi znajduje się już na samym początku. Jak zapewniają autorzy wpisu, chodzi o 38 samodzielnych brygad szturmowych Sił Zbrojnych Republiki Białorusi, które stacjonują na zalesionych terenach przygranicznych:

Morale i stan psychiczny spadochroniarzy są słabe. Oficerowie i żołnierze nie chcą odgrywać roli rosyjskich najemników. Znaczna liczba domagała się rozwiązania umów, z których większość wygasa w maju.

Na terenie Republiki Białorusi, po drugiej stronie granicy ukraińsko-białoruskiej, na zalesionym terenie znajduje się 38 samodzielnych brygad szturmowych Sił Zbrojnych Republiki Białorusi. Według dostępnych informacji, dowództwo jednostki wojskowej otrzymało rozkaz przekroczenia granicy z Ukrainą. Polecenie postępowania zgodnie z rozkazem bojowym zostanie wydane po przekroczeniu granicy.

Niskie morale białoruskich wojsk - żołnierze odmówią walki?

Dalsza część wpisu może sugerować, że wojska Białoruskie nie będą chciały pełnić roli najemników Kremla. W poście Sztabu Generalnego ukraińskiej armii czytamy, że morale białoruskich żołnierzy i oficerów jest niskie i mogą żądać rozwiązania obowiązujących ich umów:

Ukraina skutecznie broni się przed przeważającymi siłami najeźdźcy

W poście opisano też aktualną sytuację na froncie:

 • W regionie Siwerskim jednostki zmechanizowane i pancerne bronią okupowanych granic wokół Czernihowa.
 • W Słobożańszczyźnie jednostki zmechanizowane Sił Zbrojnych Ukrainy skutecznie prowadzą walki obronne z przeważającymi siłami wroga i w niektórych rejonach odnoszą sukcesy.
 • Rosja ponosi ciężkie straty.
 • Podczas ciężkich walk obronnych Połączone Siły pokrzyżowały plany rosyjskich najeźdźców i uniemożliwiły wrogowi wkroczenie w granice administracyjne obwodów donieckiego i ługańskiego.
 • Ukraiński Mariupol pozostaje przykładem bohaterskiego oporu wobec rosyjskiej inwazji.
 • Na czasowo okupowanych terenach obwodów donieckiego i ługańskiego trwa formowanie oddziałów rezerwistów powołanych w styczniu-lutym 2022 roku. Zmobilizowani  wyrażają silne niezadowolenie.
 • W rejonie Primorskim jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy prowadzą operację obronną w strefie operacyjnej i obejmując część wybrzeża morskiego.
 • Część sił wykonuje zadanie uniemożliwienia wrogowi przedarcia się przez teren osad Chersoń i Mikołajów.
 • Kijowska Grupa Obrony miasta kontynuuje odpieranie ofensywy wroga i utrzymywanie linii obronnych wokół miasta i głównych lotnisk.
 • Nieprzyjaciel bezskutecznie ostrzeliwał budynki cywilne z południowo-zachodnich przedmieść stolicy Ukrainy.
 • Jednocześnie agresorzy działają wyzywająco w przestrzeni informacyjnej, szerząc dezinformację i materiały kremlowskiej propagandy.

Post zamieszczamy poniżej:

Źródło: Białoruś zaatakuje Ukrainę? Niepokojące informacje ujawnione przez Sztab Generalny ukraińskiej armii