Podopieczny Schroniska na Paluchu

i

Autor: materiały wolontariuszy

Apel wolontariuszy przyniósł efekt. Będzie kontrola miasta w Schronisku Na Paluchu

2021-07-28 23:59

Zaledwie dwa dni temu pisaliśmy na naszej stronie o apelu wolontariuszy schroniska. Alarmowali oni o bardzo złym stanie infrastruktury placówki i prosili o interwencję prezydenta Trzaskowskiego. Od rzeczniczki urzędu miasta usłyszeliśmy, że "są to nieprawdziwe i wyssane z palca zarzuty". Dziś jednak ratusz zmienia zdanie i zapowiada kontrolę w schronisku.

Polskie kajakarki gorąco przywitane w Japonii!

Dla dobra wszystkich i transparentności urzędu

Nie pomogły nawet zdjęcia, które przesłali nam wolontariusze a my pokazaliśmy je urzędnikom. - Zawsze można zdjęcia wykonać tak, żeby pokazywały jakiś obiekt maksymalnie niekorzystnie - mówiła Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka urzędu miasta.

Zaledwie dwa dni później miasto zdecydowało się jednak skontrolować schronisko.

- Żeby nie pozostać głuchym na docierające do nas informacje, ale być też rzetelnym i żeby odbyło się to wszystko z utrzymaniem wszelkich procedur, stąd decyzja o kontroli w schronisku - mówi Marzena Wojewódzka z biura prasowego ratusza - Chcemy wyeliminować jakiekolwiek nieprawidłowości, które mogłyby wyniknąć w czasie zarządzania tą placówką.

Urzędnicy zapewniają, że kontrola będzie dotyczyć zarówno stanu technicznego placówki, jak i kwestii jej zarządzania i dokumentacji. Skąd zmiana w decyzji ratusza?

- Jako miasto jesteśmy zobowiązani do transparentności i przejrzystości we wszelkich działaniach. To również dotyczy jednostek miejskich. Stąd podjęcie decyzji o zarządzeniu tej kontroli, żeby albo uciąć spekulacje albo nieprawidłowości w schronisku - tłumaczy Marzena Wojewódzka.

Wolontariusze: to dobry krok

"W związku z informacjami o sytuacji w Schronisku „Na Paluchu” prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o przeprowadzeniu niezwłocznej kontroli w placówce. Jeżeli wykaże ona nieprawidłowości w zarządzaniu schroniskiem, wobec odpowiedzialnych zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje." - czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Z niecierpliwością na kontrolę czekają wolontariusze. - To pierwszy poważny krok do uporządkowania wielu priorytetowych i pilnych kwestii, takich jak poprawa infrastruktury schroniska - mówi Szymon Kostiuk, wolontariusz schroniska - Mamy nadzieję, że wszelkie nieprawidłowości w zarządzaniu schroniskiem pociągną za sobą konsekwencje wobec osób odpowiedzialnych za powstałe zaniedbanie.

Wolontariusze mają jeszcze mnóstwo pytań odnośnie kontroli: kto przeprowadzi kontrolę, co będzie jej przedmiotem, jaki okres działalności schroniska zostanie poddany kontroli. Chcieliby też uczestniczyć w dialogu z miastem oraz żeby w kontroli brali udział niezależni eksperci od behawiorystki i dobrostany zwierząt.

Jednak z informacji urzędników wynika, że wolontariusze nie będą obecni w procesie kontroli, a jedynie zostaną poinformowani o jej wynikach.

Sonda
Czy jesteś za likwidacją 500 plus?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Apel wolontariuszy przyniósł efekt - będzie kontrola miasta w Schronisku Na Paluchu