Amerykańskie Siły Kosmiczne mają hymn i wszyscy się z niego nabijają

i

Autor: YouTube

Amerykańskie Siły Kosmiczne mają hymn i wszyscy się z niego nabijają

2022-09-22 14:44

Kiedy prezydent Donald Trump zapowiadał stworzenie kosmicznych sił USA nie brakowało uszczypliwych komentarzy. Gdy publicznie pokazano jej logo, natychmiast stało się ono obiektem żartów, ponieważ wyjątkowo przypomina znak Dowództwa Floty Zjednoczonej Federacji Planet znanej z sagi filmowej „Star Trek”.

Kiedy pojawiły się mundury, okazało się, że ich polowe wersje mają kamuflaż dostosowany do terenów leśnych. Cóż, z pewnością w kosmosie znajdą się jakieś drzewa, wśród których będą mogli czatować na przeciwników. Motto jednostki to „Semper supra” – zawsze ponad.

Wreszcie temat podchwycił przemysł rozrywkowy i powstał serial Netlixa pod tytułem „Space Force” z rewelacyjnymi kreacjami Johna Malkovicha i Steve’a Carella.

Krzysiek Sokołowski w Esce Rock o najnowszym singlu Nocnego Kochanka. Nago na hulajnodze?

Teraz temat wraca i znów Kosmiczne Siły USA są pod ostrzałem śmiechu. Tym razem chodzi o hymn jednostki, który został właśnie zaprezentowany. Jego doniosłość i brzmienie oczywiście nie zaskakuje, ciężko by było by pieśń jednostki państwowej miała oprawę pop, rock czy hip hopową. Brzmi to troszkę jakby było wyjęte ze skeczu Latającego Cyrku Moty Pythona, ale dobrze, w pełni rozumiemy spójność estetyczną.

Utwór napisał żołnierz Air Force – Jamie Teachenor. To, co wzbudziło największe rozbawienie, to tekst utworu. Autor tłumaczył, że chciał w nim zawrzeć wszystkie możliwości i kompetencje Sił Kosmicznych.

  • We’re the mighty watchful eye, - Jesteśmy potężnym, uważnym okiem
  • Guardians beyond the blue, - Strażnicy ponad błękitem
  • The invisible front line, - Niewidzialną linią frontu
  • Warfighters brave and true. - Wojownicy dzielni i prawdziwi
  • Boldly reaching into space, - Śmiało sięgają w przestrzeń
  • There’s no limit to our sky. - Nasze niebo nie ma granic
  • Standing guard both night and day, - Na straży w noc i w dzień
  • We’re the Space Force from on high. - Z wysokości jesteśmy Siłami Kosmicznymi

Nawiązanie do serialu „Star Trek”, którego motto to „to boldly go, where no man has gone before” – wyruszać śmiało tam, dokąd nie dotarł jeszcze żaden człowiek. Inni porównują go do filmu „Starship Troopers”, który był gorzko ironiczny i dystopijny, nawet jeśli prezentowana w nim propaganda militarnego sukcesu Ziemian wyglądała przekonująco. Pozostałym wersom zarzuca się napuszenie do poziomu śmieszności, coś co Amerykanie nazywają „cheesy”, czyli tak nadęte, że aż zabawne.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tej piosence, obejrzyjcie filmik o kulisach jej genezy.