Wnętrze antykwariatu

i

Autor: Ewa Sas

Aby dać książkom nowe życie - zorganizowali im cmentarzysko

2021-10-21 20:13

Nie chcieli, by książki wylądowały na śmietniku, więc urządzili im cmentarzysko. Właściciele antykwariatu przy Karmelickiej 19 muszą w ciągu kilku miesięcy zamknąć działalność. Woleli jednak, aby kilkadziesiąt tysięcy zebranych w tym miejscu książek nie trafiło na makulaturę. Rozwiązaniem ma być Cmentarzysko Zapomnianych Książek.

Justyna Steczkowska rozpłakała się w The Voice of Poland

Pożegnanie z książkami i antykwariatem

Cmentarzysko Zapomnianych Książek organizowane jest już nie po raz pierwszy. Jego organizatorzy inspiracje zaczerpnęli z książki "Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafona. Antykwariat przy Karmelickiej funkcjonuje od 11 lat i przez ten czas w jego zasobach uzbierało się niemal 20 tysięcy tytułów. Teraz muszą one znaleźć nowe miejsce, bo antykwariat w ciągu kilku miesięcy ma zostać zamknięty.

- Cmentarzysko Zapomnianych Książek to połączenie antykwariatu, kiermaszu, eventu i wymiany książek - mówi pomysłodawca cmentarzyska, Waldemar Szatanek. - Coraz więcej papierowych książek się wyrzuca. Nie chcieliśmy, by lądowały na makulaturze i szukaliśmy sposobu, żeby zachęcić ludzi by po nie sięgnęli.

Nie płacisz za książkę

Na cmentarzysku nie płaci się za książki, a za samo wejście do antykwariatu. Koszt to 30 zł, czyli tyle ile teraz zazwyczaj płacimy za nową książkę. Dla samych właścicieli antykwariatu to finansowe wsparcie na ostatnie chwile funkcjonowania lokalu.- Cmentarzysko Zapomnianych Książek to miejsce, gdzie nie kupujemy książki. Kupujemy prawo do wejścia, a potem czy weźmiemy jedną książkę, czy dziesięć czy sto to już zależy tylko od naszych pomysłów, zainteresowań oraz od naszej siły bo jedynym warunkiem, jest wyniesienie tych książek samodzielnie - mówi Waldemar Szatanek.

Na miejscu wypożyczana jest nam torba typu "Ikea", do której możemy spakować wszystkie swoje książkowe łupy. I nie ma obaw, że jeśli dotrzemy na miejsce za tydzień czy dwa to już nie będzie w czym wybierać. Książki będą dorzucane przez cały okres trwania akcji w miarę miejsca w lokalu. Swoje zapasy przy okazji dorzucają też inne warszawskie antykwariaty:

  • Antykwariat Tamka,
  • UnikatBooks,
  • antykwariat.waw.pl
  • oraz izabeliński antykwariat Piotruś Pan.

Organizatorzy nie wykluczają, że w ostatnich dniach akcji obniżą cenę za wstęp do antykwariatu. Cmentarzysko Zapomnianych Książek przy ul. Karmelickiej 19 jest otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 12-18 i w soboty w godz. 10-14. Odwiedzać je można do 20 listopada lub do wyczerpania książkowych zapasów.

Quiz. Jesienne zwyczaje, które mało kto pamięta

Pytanie 1 z 10
Jak celebrowano dawniej "Dokopiny", czyli święto zakończenia kopania ziemniaków?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Aby dać książkom nowe życie - zorganizowali im cmentarzysko