Gdańsk 10 miast zaleje woda

i

Autor: Pixabay/Coastal Climate Central Do 2050 spora część Gdańska i okolic zniknie pod wodą.

nauka

10 miast, które do 2050 roku znajdzie się pod wodą! Na liście znalazły się polskie miasta!

2024-05-02 14:39

Dwa polskie miasta mogą zostać zalane? Nie jest wcale wykluczone. Organizacja Climate Central, badająca zmiany klimatyczne, zebrała fascynujące dane i stworzyła interaktywną mapę. Możecie na niej zobaczyć jaka przyszłość czeka nas w ciągu najbliższych lat. Niestety, w związku z ociepleniem klimatu prognozy nie są optymistyczne. W poniższym tekście przedstawiamy wam listę dziesięciu miast, które są szczególnie zagrożone.

Wbrew pozorom dwadzieścia kilka lat to wcale nie tak dużo. 21 lat temu premierę miał film „Shrek”, a Pamela Anderson już dawno po pięćdziesiątce! To chyba najlepiej pokazuje, jak szybko czas leci. Dlatego interaktywna mapa stworzona przez Climate Central robi naprawdę duże wrażenie. Postanowiliśmy prześledzić za jej pomocą jak zmienią się poziomy wody w oceanach oraz jak to wpłynie na sytuację miast. Okazuje się, że do 2050 roku wiele metropolii zniknie pod wodą. Problem wcale nie dotyczy tylko „dalekich krajów”, na naszej liście znalazły się także polskie miasta.

Miasta, które mogą zniknąć pod wodą do 2050 roku

1. Tokio – metropolia o populacji ocenianej na ponad 38 milionów, której historia rozpoczyna się od malej osady rybackiej w XII wieku. Miasto przetrwało straszliwe trzęsienie ziemi, które zniszczyło 2/3 zabudowy. Wstrząs miał siłę 8,3 w skali Richtera. Ponownie miasto zdewastowały naloty bombowe pod koniec II wojny światowej. Wygląda na to jednak, że ostatecznym wyrokiem będzie dla niego podnoszenie się poziomu wody w oceanach, które zatopi bezpowrotnie sporą część miasta. Zalane tereny to między innymi wyspa Odaiba, znana atrakcja turystyczna, gdzie stoi replika Statuy Wolności, Telecom Center oraz charakterystyczny gmach Fuji TV projektu Kenzō Tange.

2. Szanghaj – jedno z najważniejszych miast Chińskiej Republiki Ludowej, gdzie obecnie mieszka około 24 miliony osób. To także największy na świecie port przeładunku kontenerów. Przykro nam, ale szybkie dostawy tanich gadżetów mogą się skończyć. Historia miasta liczy ponad 1000 lat, a do dziś możemy podziwiać tam piękne świątynie i zabytkowe pagody. Spieszmy się z tym, póki pozwala nam na to klimat.

ZOBACZ TAKŻE: Czego dowiedzieliśmy się z trzeciego Wielkiego Raportu o Mentalnym Stanie Świata?

Poranek Eski Rock - Kokosanka, pingwinka albinoska

3. Nowy Orlean – stolica jazzu, magiczne miasto, które podniosło się po katastroficznym huraganie Katrina w 2005 roku. Niestety według prognoz Climate Central czeka je smutny los. Oprócz licznych muzycznych festiwali i słynnego na cały świat karnawału Mardi Gras, miasto słynie z oryginalnej i doskonałej kuchni. Pod wodą znikną zabytkowe domy, cała dzielnica muzeów oraz wiele otaczających miasto parków ochrony przyrody.

4. Wenecja – legendarne miasto, którego chyba nie trzeba przedstawiać. Niestety prognozy nie są tutaj łaskawe: plac świętego Marka, Pałac Dożów oraz Bazylika San Giorgio Maggiore to tylko część tego, co bezpowrotnie stracimy.

5. Amsterdam – położona nad licznymi kanałami stolica Holandii to królestwo rowerów, kultury oraz rozrywek, o których nie każdy chce głośno mówić. Jego Dzielnica Czerwonych Latarni to jedna z największych atrakcji miasta. Niestety prognozy są tutaj bardzo pesymistyczne. Podobny los czeka także sąsiedzki Rotterdam oraz niedaleką Antwerpię.

6. Kopenhaga – stolica Danii, ojczyzna najsłynniejszej Małej Syrenki także nie uniknie konsekwencji zmian klimatu. Z wyliczeń Climate Central wynika, że pod wodą znajdzie się między innymi rejon miasta, w którym znajdziemy słynną rzeźbę Edvarda Eriksena. Pod wodą ma znaleźć się południowa część miasta, zacznie także znikać wyspa Saltholm.

7. Aleksandria – pięciomilionowa metropolia, zakładana przez Aleksandra Macedońskiego. Jeden z najważniejszych ośrodków kultury i nauki czasów starożytnych i średniowiecza. Dziś zachwyca wieloma zabytkami, muzeami, pasjonującymi katakumbami. Niestety woda podmyje jej przedmieścia już w 2030 roku, a przez kolejne 20 lat może pogrzebać większość jej skarbów.

8. Miami – słynne na cały świat miasto, w którym działali bohaterowie „Miami Vice”, „Dextera” i wielu innych popularnych filmów i seriali, nie ma przed sobą świetlanej przyszłości. Raczej szafirowo-szmaragdową, w najlepszym wypadku. Wedle prognoz badaczy woda pochłonie do 2050 roku słynną Miami Beach, park narodowy Everglades oraz słynne miejskie parki, w tym Key Biscane.

9. Gdańsk – niestety klimatyczna katastrofa nie ominie polskiego wybrzeża. Bałtyk, wraz z rosnącym poziomem wody, zacznie dosłownie pożerać całe miejscowości. W przypadku Gdańska prognozy zapowiadają zatopienie do 2050 roku południowo-wschodnich regionów miasta oraz najbliższych okolic: między innymi Rudników, Przejazdowa i sporej części Wyspy Sobieszewskiej.

10. Elbląg – tutaj wedle prognoz najbardziej zagrożone wodą są tereny na zachód od rzeki Elbląg. Bałtyk przykryje okoliczne tereny depresyjne, między innymi słynne Raczki Elbląskie, najniższy punkt kraju. Obszar zalania ma okrążać Jezioro Drużno i rozciągać się od okolic Pochylni Całuny na wschodzie do Śluzy Michałowo na zachodzie. Południową granicą terenów zalanych może stać się Stare Dolno na granicy województwa Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego.

Województwa i ich stolice - rozwiąż quiz:

Województwa i ich stolice - sprawdź się w geograficznym quizie!

Pytanie 1 z 16
Stolicą województwa dolnośląskiego jest?