Sylwia Chutnik w nowej “Mellinie” w Esce ROCK!

i

Autor: Materiały prasowe

mellina

Sylwia Chutnik w nowej “Mellinie” w Esce ROCK!

2024-05-02 20:32

W tym tygodniu premierę miał kolejny już odcinek talk show “Mellina” Eski ROCK, którego prowadzącym jest Marcin Meller - historyk, dziennikarz i autor książek. Tym razem gościnią epizodu była Sylwia Chutnik - doktorka nauk humanistycznych, pisarka, publicystka, działaczka społeczna, popularyzatorka literatury, wykładowczyni akademicka, laureatka Paszportu Polityki, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. O czym opowiadała w rozmowie z prowadzącym?

Sylwia Chutnik z wykształcenia jest kulturoznawczynią. Kierunek ten ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim na tamtejszym Instytucie Kultury Polskiej, gdzie kolejno obroniła, pod kierunkiem prof. Małgorzaty Szpakowskiej, doktorat “Codzienność Warszawy w latach 1954–1955. Zmysły, ciało, obyczaje”. Już jako nastolatka była uczestniczką polskiego alternatywnego ruchu artystycznego, pisała poezję, teksty piosenek i prozę, była również zaangażowana w działalność anarchofeministycznych grup, jak Emancypunx. W 2008 roku Chutnik zadebiutowała jako pisarka, a powieść “Kieszonkowy atlas kobiet” zapewniła jej Paszport Polityki. Do tej pory napisała ona dwanaście książek, a najnowsza to “Tyłem do kierunku jazdy” z 2022 roku. Gościni jest również autorką sztuk teatralnych, na co dzień aktywnie angażuje się w promocję czytelnictwa. Sylwia Chutnik jest także jedną z najbardziej znanych polskich działaczek społecznych, angażujących się w walkę o prawa matek, kobiet, mniejszości seksualnych, uchodźców oraz zwierząt. Ciekawostką jest fakt, iż gościni tego odcinka jest założycielką, wokalistką i autorką tekstów piosenek queer-punkowego zespołu Zimny Maj.

Mellina - Sylwia Chutnik - aktywistka i pisarka zakochana w Madonnie

Sylwia Chutnik w “Mellinie” Eski ROCK!

W rozmowie z Sylwią Chutnik nie zabrakło trudnych tematów. Usłyszycie, jak to jest walczyć o prawa kobiet, być mamą, popierać aborcję, wychowywać syna i powiedzieć otwarcie, że jest się w związku z inną kobietą. Gościni w rozmowie z Marcinem Mellerem mówi też o szaleństwie dzisiejszych czasów i opowiada, dlaczego nawet kupno chleba w jakimś stopniu jest polityczne i tłumaczy, dlaczego przed polityką w dzisiejszych czasach nie da się uciec. Przy okazji dowiecie się o skrywanej przez Marcina Mellera tajemnicy, która ma związek z Bollywood. Sylwia Chutnik ujawnia też, dlaczego w swojej pracy magisterskiej skupiła się na Madonnie i opowiada, że jej tata miał dość w kółko słuchania Madonny i podrzucał córce nagrania The Police.

Miałam 8 lat i umierałam z ekstazy przy teledysku “Material Girl”, który mój tata nagrał mi na VHS w hotelu, gdzieś za granicą, bo to były lata 80. i nie było wtedy niczego - wspomina.

“Mellina” - wyjątkowy talk show w Esce Rock!

Na początku stycznia 2023 roku swoją premierę miał najnowszy projekt Eski Rock. Mowa o wyjątkowym talk show “Mellina”, którego prowadzącym został historyk, dziennikarz radiowy i telewizyjny, pisarz, autor przebojowej powieści sensacyjnej „Czerwona Ziemia” – Marcin Meller. “Mellina” ma postać projektu multimedialnego, który można oglądać w serwisie YouTube na kanale Eski Rock oraz na stronie internetowej eskarock.pl, jak i słuchać jako podcastu w serwisach streamingowych. Nowy program to talk show, jakiego jeszcze nie było! Wyjątkowe studio, wspaniali goście, bezkompromisowe pytania i rozmowy, o których wiadomo jedno - zabraknie w nich polityki! Premiera nowego odcinka ma miejsce w każdy czwartek o godzinie 18:00 na kanale Youtube Eski Rock. Podcast dostępny jest także na Spotify i w środę na antenie Eski Rock o 23:00.

Listen to "MELLINA" on Spreaker.

Sprawdź nasz wybór kobiecych albumów wszech czasów: