Słynny Pieseł doczeka się filmu dokumentalnego. Od bezdomniaka, przez mem po maskotkę kryptowaluty

i

Autor: Twitter

Słynny "Pieseł" doczeka się filmu dokumentalnego. Od bezdomniaka, przez mem po maskotkę kryptowaluty

2023-04-14 10:28

Raczej nie zdaje sobie sprawy ze swojej sławy na całym świecie. Kabosu, bo tak właśnie nazywa się suczka rasy shiba inu, urodziła się w 2005 roku w pseudohodowli, po której zlikwidowaniu trafiła do schroniska. Gdy znalazła bezpieczny dom jej pani, jak każdy kochający opiekun zwierzaka, zaczęła robić jej zdjęcia i wrzucać do sieci. Jedno z nich w 2013 roku poruszyło lawinę.

Śmieszny żółty psiak pojawia się od 10 lat jako symbol sympatycznego wesołego czworonoga. Niedawno na chwilę zastąpił słynnego błękitnego ptaszka jako maskotka portalu społecznościowego Twitter. Jest związany z jedną z najbardziej znanych kryptowalut i w związku z Twitterem spodziewano się nawet, że jest to sposób Elona Muska (właściciel portalu) na spekulację wirtualnym pieniądzem.

Polska nazwa „pieseł” jest próbą przetłumaczenia angielskiego „doge” , czyli zniekształconego wyrazu oznaczającego psa. Wizerunkowi Kabosu towarzyszyły najczęściej zabawne hasła oddające psi nadaktywny i słodki, acz lekko głupiutki charakter. Pieseł, a raczej piesełka bywała wklejana na okładki płyt, na zdjęcia znanych osób, gdzie wprowadzała od razu błazeński nastrój. Jego popularność można porównać do śmiesznych kotków (lolcats) z Grumpy Cat oraz polskim kotem „Co ja pacze?” na czele.

Niedawno świat obiegła wiadomość o chorobie psiej celebrytki, która na szczęście nie okazała się niebezpieczna. Teraz zapowiedziano film dokumentalny na jej temat. Mamy nadzieję, że oprócz samego internetowego fenomenu oraz finansowych gier internetowych gigantów znajdzie się w nim miejsce dla tak ważnego wątku tej historii jakim jest przygarnianie zwierząt ze schronisk oraz walka z pseudohodowlami oraz napędzającymi ich powstawanie modami na rasy. Zobaczcie trailer nadchodzącego filmu.

Najnowocześniejsi w branży? Johannes Eckerström z AVATAR / Eska Rock