Rat Kru zaprasza na 'Winogrady'. Sprawdźcie nowy singiel duetu

i

Autor: Materiały prasowe

Rat Kru zaprasza na 'Winogrady'. Sprawdźcie nowy singiel duetu

2022-02-21 14:00

RAT KRU czyli szalony elektroniczno-rap-rave’owy duet z Poznania, wydali następcę „Roku Szczura” – album „Winogrady” , który ukazał się nakładem wytwórni Kayax.

Na albumie znajduje się dziewięć autorskich kompozycji w stylu tzw. betonowej samby, częściowo znanych już z koncertów i opublikowanych wcześniej klipów oraz „ratowa” wersja „Alei Gwiazd”, słynnej kompozycji Romualda Lipko i Marka Dutkiewicza, znanej z wykonania Zdzisławy Sośnickiej, tu z gościnnym udziałem Iwony Skwarek (ex - Rebeka, Shyness, Iwona Skv.) Na płycie nie zabrakło też innych gości: Mery Spolsky, Paprodziad, Rau Performance.

Co tam w środku gra - Black Sabbath - Technical Ecstasy

Odpowiedzialny za warstwę muzyczną Rat One gwarantuje chłostę tanecznym bitem, a Winogradzki Las maluje fragmenty rzeczywistości w pobudzających wyobraźnię tekstach. Duet przeszedł długą drogę od tzw. digital dancehall po rave, rap i trash pop. „Winogrady” to bezkompromisowe zanurzenie w stylistyce lat 90-tych i inteligentny, przewrotny ego trippin, okraszony porcją niesamowitych producenckich zabiegów i nieskrępowanej kreacji.

Tytuł płyty jest oczywistym hołdem dla dzielnicy Poznania, w której wychowali się tworzący RAT KRU - Witek (Rat One) i Paweł (Winogradzki Lew), gdzie mieszkają, mają swoją siedzibę do produkcji oraz… kawałek boiska koszykarskiego. Ale nie tylko. W wersach „Alei Gwiazd” (premiera singla w streamingach oraz klipu – 17 lutego 2022) pada sformułowanie: „dzielnica królów”: wg. kronikarza Thietmara to właśnie na terenie dzisiejszych Winograd (graniczą z Ostrowem Tumskim), Piastowie Mieszko I i Bolesław Chrobry spędzali czas polując i ćwicząc się w fechtunku.

Jak mówi Rat One - Płyta napisana i nagrana w niepewnych czasach ma nieść siłę i nadzieję kolejnym pokoleniom. Nawiązuje do klasyki polskiej piosenki, żeby odważnie postawić pytanie o przyszłość. Bohater winogradzkich utworów próbuje odzyskać swoją tożsamość, wyrwać się z sideł krwiożerczego kapitalizmu, poczuć się niezależny i silny w otaczającym świecie, przyjrzeć drzewom, grzybom, żyć zgodnie z rytmem ziemi. Warstwa muzyczna kipi energią, która wybuchając raz za razem, przypomni nam kim naprawdę jesteśmy.

Tracklista płyty:

 1. Punk Kru

 2.  SOS

 3. Go Rat Kru

 4. Drzewa (feat. Paprodziad)
 5.  Leniwy lew
 6. DMT (feat. Rau Performance)

 7. Grzyby (feat. Mery Spolsky)
 8.  Cienie

 9. 7 Rano

 10.  Aleja Gwiazd (feat. Iwona Skv)

Z okazji wydania płyty, RAT KRU wybierają się w trasę koncertową. Będziecie mogli ich zobaczyć w następujących miastach:

 • 25.02 – Szczecin, Piwnica Kany
 • 
4.03 – Warszawa, Hydrozagadka 

 • 5.03 – Poznań, Muchos

 • 11.03 – Gdańsk, Ziemia

 • 18.03 – Wrocław, Czasoprzestrzeń 

 • 19.03 – Opole, Wyjście Awaryjne
 • 
24.03 – Łódź, Konkret

 • 25.03 – Częstochowa, Rura
26.03 – Kraków, Klub RE

Te gry obchodzą swoje 20. urodziny!