RAINY DAY FEAT. MIKE PROTICH – CREDO – SINGIEL PROMUJĄCY NOWĄ PŁYTĘ RAINY DAY

i

Autor: Matriały prasowe

RAINY DAY FEAT. MIKE PROTICH – CREDO – SINGIEL PROMUJĄCY NOWĄ PŁYTĘ RAINY DAY

2021-02-16 6:33

Rainy Day, grupa z Warszawy, grająca deszczowy rock, która w 2018 roku wydała debiutancką płytę „Wykute w deszczu“, zakończyła nagrywać drugą płytę, o tytule „Dekadencja“. Debiut cyfrowy nowej płyty jest zaplanowany na 9 kwietnia 2021 roku.

CREDO, to pierwszy singiel z płyty Dekadencja, którego premiera cyfrowa odbędzie się w dniu 15 lutego 2021 roku. Dnia 15 lutego 2021 roku odbędzie się również premiera teledysku na kanale youtube Rainy Day.

O tym jak powstał utrór Credo i cała płyta Dekadencja mówi Wojciech Kubicki, lider zespołu, autor muzyki i tekstów:

Credo, to nasz pierwszy singiel promujący nową płytę Rainy Day - Dekadencja. Jest to pierwszy utwór anglojęzyczny zespołu. W Credo wystąpił z nami gościnnie Mike Protich, amerykański muzyk rockowy, lider zespołu Red Sun Rising oraz The Violent, kompozytor, wokalista i gitarzysta, który śpiewa razem ze mną na zasadzie uzupełniającego się duetu. Udział Mike, jako wokalisty w Credo jest dla nas niesamowitą historią, bowiem osobiście jestem fanem Red Sun Rising, ale w szczególności jestem fanem Mike Proticha. Jest on wybitnie zdolnym kompozytorem i wokalistą, mówię to jako wielki pasjonat muzyki rockowej. Pierwszy raz usłyszałem muzykę Red Sun Rising w 2016 roku i od razu w pełni podbiła moje serce. Byłem na ich pierwszym koncercie w Polsce pod koniec 2016 roku, niesamowite przeżycie. Ich ostatnie dwie płyty to według mnie najlepsze płyty nowoczesnej rockowej muzyki amerykańskiej ostatnich lat!

Wracając do Credo, zaczęło się od tego, że razem z Michałem (gitarzystą Rainy Day) wspólnie i spontanicznie podczas prób stworzyliśmy muzykę, do której ja napisałem tekst, też w spontaniczny sposób i był to bardzo szybki proces. Wyjątkowo jest to tekst po angielsku, jako że zawsze dotychczas pisałem teksty po polsku. Na etapie aranżowania ostatecznego kształtu utworu miałem wiele pomysłów, zarówno partii gitar, jak i aranżacji, ale jeden z nich dominował, aby zarówno ten utwór, jak i całą płytę nagrać wyłącznie z użyciem instrumentów żywych, to znaczy bez elektroniki generowanej przez syntezatory, sampli itp. Tą wizję później konsekwentnie zrealizowaliśmy na całej płycie. Wszystkie utwory są nagrane wyłącznie na instrumentach używanych przez zespół na próbach i koncertach, czyli na gitarach elektrycznych, gitarach akutstycznych, gitarze basowej, perkusji i wokalu. W dosłownie 3 utowrach dodatkowo pojawiają się też inne, ale w pełni żywe instrumenty zagrane przez gości. W przypadku Credo do współpracy zaprosiliśmy Kamilę Wyrzykowską, która zagrała partie wiolonczeli, co w naturalny sposób wzbogaciło i wypełniło brzmienie tego utworu, który ma zdecydowanie melodyjny, ale w 100% rockowy charakter.

Jak już mieliśmy zrobiony profesjonalny mix i master Credo byliśmy naprawdę bardzo zadowoleni z efektu. Wtedy spontanicznie wpadł mi do głowy pomysł, aby skontaktować się z Mike Protichem, jako że moim największym marzeniem muzycznym było nagranie z nim wspólnie utworu. Nie znałem osobiście Mike i miałem duże opory, które ostatecznie zostały przełamane przy wsparciu mojej najbliższej rodziny. Tak więc wysłałem do Mike‘a master Credo i czekałem, bez większej nadziei na jakąkolwiek odpowiedź z jego strony, Mike jest gwiazdą nowoczesnego rocka z USA, a Rainy Day jest praktycznie nieznanym zespołem z Polski. Jakże zaskoczony byłem, gdy po około 2 tygodniach Mike napisał, że Credo bardzo mu się podoba i chce ze mną wziąć udział w tym projekcie! Ostatecznie Mike zaśpiewał ze mną jako uzupełniający się duet i efekt, jaki wspólnie osiągnęliśmy, stanowi spełnienie mojego marzenia muzycznego, które wydawało mi się całkowicie nierealne do osiągnięcia.

Do Credo zrobiliśmy również teledysk. Z powodu pandemii Mike Protich nie mógł niestety przyjechać do Polski, tak więc postanowiliśmy zrobić film animowany, co ma szereg zalet, bowiem nie ma żadnych ograniczeń kreatywności, możemy na przykład fruwać.. Teledysk opowiada historię o podróży przełamującej bariery codziennych ograniczeń, na tle kultowych miejsc w Polsce i USA. Istotnymi aktorami teledysku są dwa orły, polski orzeł bielik i amerykański orzeł. Scenariusz do teledysku napisała wraz ze mną managerka Rainy Day – Agnieszka Janicka.

Na marginesie chciałem dodać, iż kooperacja z Mikiem Protichem będzie miała ciąg dalszy, jako że nagrywamy z Mikiem jeszcze jeden utwór!

Co do samej płyty, nie chciałbym w tej chwili zdradzać wszystkich informacji, ale usłyszycie melodie zawierające szereg niebanalnych rozwiązań harmonicznych, jest to zdecydowanie rockowa muzyka, zagrana w naszym oryginalnym i niepowtarzalnym stylu deszczowego rocka. Będzie padał deszcz, ale nieco słońca też się pojawi. Nagraliśmy też jeden cover niespodziankę. Więcej szczegółów opowiem przy okazji wydania płyty.

Na koniec chciałem jeszcze dodać, iż z okazji premiery Credo wyprodukowaliśmy limitowaną serię okolicznościowego cd w jednorazowym nakładzie 200 sztuk. Płyty te będą przeznaczone wyłącznie dla przyjaciół zespołu i przedstawicieli mediów, którzy wcześniej zaprezentują w swoim radiu lub tv Credo i zrobią z nami wywiad na żywo lub on line