Dom Ewy Braun w Pobierowie

i

Autor: screen z YouTube: Urbex History Dom Ewy Braun w Pobierowie

Pobierowo - dom żony Hitlera ukryty w lesie nadmorskiej miejscowości turystycznej

2021-06-08 12:18

Okazuje się, że wyjazd nad morze w ogólnie nie musi być związany jedynie z drinkami na plaży, parawanem i spędzaniem czasu jedynie na opalaniu. W województwie zachodniopomorskim położona jest mała nadmorska miejscowość - Pobierowo. Właśnie tutaj oprócz dziesiątek restauracji i cukierni możecie odwiedzić niezwykłe miejsce, które rok w rok staje się obiektem zainteresowania coraz większej rzeszy podróżnych z całej Polski.

W lesie, tuż na skraju wydmy w zachodniej części Pobierowa możecie natknąć się na tajemniczy budynek, który stoi w tym miejscu od wielu dziesięcioleci. Według historyków willę wybudowano jeszcze w czasach II Wojny Światowej, a ta zamieszkiwana była przez żoną jednego z najokrutniejszych zbrodniarzy świata - Adolfa Hitlera.

Dom Ewy Braun w Pobierowie

Dom Ewy Braun w Pobierowie z roku na rok zyskuje miano kolejnej atrakcji turystycznej. Budynek choć położony dosłownie w środku nadmorskiego lasu, przyciąga tłumy turystów, którzy zaciekawieni jego historią decydują się wręcz na eskapady, których celem jest dotarcie i zwiedzenie tajemniczej budowli. Czy w tej willi rzeczywiście zamieszkiwała żona Adolfa Hitlera? Na to pytanie postara się odpowiedzieć lokalny historyk i nauczyciel historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pobierowie - Piotr Kleban

ADAM BYSIEK (EskaROCK.pl): Czy według Pana wiedzy z całą pewnością możemy stwierdzić, że willa ta zamieszkiwana była przez Ewę Braun?

PIOTR KLEBAN (historyk i nauczyciel): Cała historia opiera się na przypuszczeniach. Oczywiście nie możemy z całą stanowczością stwierdzić, że nie mieszkała lub mieszkała w tym miejscu Ewa Braun. My historycy opieramy się na faktach historycznych. Warto pamiętać, że samo Pobierowo było systematycznie odwiedzane przez Berlińczyków, którzy przyjeżdżali tu specjalnymi autobusami. Była to popularna destynacja turystyczna wśród Niemców. Pomimo upływu czasu nadal nasi zachodni sąsiedzi chętnie odwiedzają naszą miejscowość. Owszem duża część z nich także decyduje się na eksplorację terenów wokół wspomnianej willi Ewy Braun.

Adam Bysiek: Wobec tego czy prawdziwe są doniesienia, z których wynika, że miejsce to miał odwiedzać również sam Adlof Hitler i Hermann Göring?

Piotr Kleban: Brak jest jakichkolwiek dokumentów i dowodów świadczących o tym, że w tym miejscu mógł kiedykolwiek pojawić się Hitler. Można za to stwierdzić, że mógł bywać tutaj Hermann Göring, który mieszkał bardzo blisko stąd, bo w Międzywodziu. Jego obecność w tym regionie była spowodowania przymusem sprawowania pieczy nad lokalnym lotniskiem, które mieściło nieopodal Międzywodzia i Pobierowa

Anna Kalczyńska w bikini błyszczy nad polskim morzem

Niestety willa Ewy Braun ciągle niszczeje i pomimo, że budynek stanowi nieformalną atrakcje Pobierowa - nadal żaden organ gminy nie zainwestował w renowację budynku. Od kilku lat willa jest ogrodzona jedynie wysoką na 1,5 metra siatką, którą łatwo sforsować chcąc dostać się do środka.

Tajemniczy duch żony Hitlera i afera gruntowa w tle?

Wielu spośród 1116 mieszkańców Pobierowa twierdzi, że w okolicy opuszczonej willi straszy tajemniczy duch żony Hitlera. Oczywiście brak jest jakichkolwiek dowodów na autentyczność tego typu doniesień, ale dziwnych historii wokół nadmorskiego domu Ewy Braun nie brakuje.

Adam Bysiek: Czy orientuje się pan na ile prawdziwe są doniesienia, z których wynika, że teren, na którym zbudowana została słynna willa żony Hitlera, został sprzedany anonimowemu inwestorowi?

Piotr Kleban: Brak jest jakichkolwiek oficjalnych komunikatów w tej sprawie, ale faktycznie na terenie wokół willi co jakiś czas coś się dzieje. Nikt natomiast póki co nie burzy posiadłości - przynajmniej mi o tym nic nie wiadomo.

Adam Bysiek: Wobec tego na koniec spytam pana o to czy warto odwiedzić to miejsce, a jeśli tak to gdzie szukać wiarygodnych informacji na temat historii tej budowli?

Piotr Kleban: Wiele rzetelnych informacji o tym obiekcie znaleźć można w Wikipedii oraz z cała pewnością na łamach wielu lokalnych portali prowadzonych przez pasjonatów historii i samych historyków. Pamiętajmy, że w każdej legendzie jest trochę prawdy, a tej może być jest nawet sporo, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że informacje o tym, iż willa ta zamieszkiwana była przez Ewę Braun mogły być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie znajdzie pan uczciwego i wiarygodnego historyka, który stwierdzi jednoznacznie - tak, tu mieszkała żona Hitlera.

Jeśli wobec tego wybieracie się w trakcie wakacji 2021 nad polskie morze, to koniecznie zahaczcie o zachodnią część Pobierowa. Właśnie tam, tuż za siedzibą WOPR, znajdziecie ścieżkę przez las, która doprowadzi Was pod drzwi wejściowe do domu Ewy Braun. Jak wygląda to miejsce teraz - możecie zobaczyć na załączonym nagraniu video poniżej.

Sonda
Wiedziałeś, że nad polskim morzem połozony jest dom Ewy Braun?