Metallica

i

Autor: Polska Press/East News

Pierwsze koncerty rockowych zespołów w Polsce. Jak wspominają swoje występy w kraju nad Wisłą?

2022-03-18 11:52

Kiedyś musi być ten pierwszy raz, prawda? Niektóre zagraniczne kapele długo zwlekały z przyjazdem do naszego kraju. Wielu artystów jednak szczęśliwie dotarło do Polski i tak im się spodobało, że wracają nawet dzisiaj. Jak światowe gwiazdy wspominają swój pobyt w kraju nad Wisłą? Kiedy zagrali u nas po raz pierwszy?

Metallica, Deep Purple, The Rolling Stones - kiedy pierwszy raz zagrali w Polsce? Są takie chwile, które na długo pozostaną w pamięci. Pierwsza miłość, pierwsza praca lub pierwszy koncert ulubionego zespołu w twoim kraju. To wyjątkowy moment nie tylko dla fanów, którzy po raz pierwszy zobaczą na oczy swoich idoli i wspólnie z nimi wyśpiewają największe przeboje. To również niezapomniana chwila dla każdego zagranicznego zespołu. Niektóre kapele długo zwlekają z przyjazdem w nowe miejsca, bo nie wiedzą czego się spodziewać, a często nawet nie zdają sobie sprawy, że mają tutaj ogromną liczbę słuchaczy. Na całe szczęście wiele popularnych i legendarnych zespołów pojawiło się w kraju nad Wisłą. Tak im się spodobało, że mają już na koncie dziesiątki występów w Polsce i z przyjemnością wracają nawet dziś.

Wywiadówka - Nergal

Pierwszy koncert w Polsce: Foo Fighters

Pierwszy koncert to jedno, a widzieliście pierwszy wywiad Dave’a w Polsce? Poniżej znajdziecie 20 minut rozmowy z byłym perkusistą Nirvany oraz wokalistą i gitarzystą Foo Fighters. Muzycy pojawili się w naszym kraju jeszcze w 1996 roku. Zagrali wtedy w Sopocie, gdzie wystąpili obok O.N.A, Joe Satriani’ego oraz Acid Drinkers. Ten ostatni zespół Dave Grohl doskonale pamięta. No, prawie. Nie pamięta nazwy zespołu, ale sam koncert jak najbardziej. „Myślałem sobie wtedy, że to my musimy zagrać po nich, a przecież oni są tacy niesamowici” - wspomina lider FF.

Pierwszy koncert w Polsce: Metallica

Metallica to jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów lat 80. Nagrali niezliczoną ilość utworów, a w latach 90. stali się najbardziej dochodową kapelą metalową na świecie. James Hetfield ze swoją drużyną postanowił również odwiedzić Polskę. Pierwsze występy zanotowano podczas trasy "Damage Inc. Tour”, która promowała legendarny album „Master of Puppets”. Koncerty odbyły się 10 i 11 lutego 1987 roku w katowickim Spodku, a w roli supportu pojawił się polski KAT. Lars Ulrich napisał na swoim Instagramie, że był bardzo podekscytowany przyjazdem do Polski i dobrze wspomina naszą gościnność. Hetfield ma podobne zdanie i nigdy nie zapomni imprezy po koncercie. Ponoć smak wódki czuje jeszcze dzisiaj.

Pierwszy koncert w Polsce: Deep Purple

Muzycy z Deep Purple uwielbiają Polskę! Pierwszy raz pojawili się u nas 23 września 1991 roku w poznańskiej Hali Arena, gdzie nie zabrakło bisów i legendarniej solówki z motywami Beethovena i Chopina. Od tamtego czasu z przyjemnością wracali do kraju nad Wisłą. Dwa lata później pojawili się w Zabrzu, a w 1996 zagrali nawet dwa koncerty - w Poznaniu i Katowicach. Artyści mówili, że to był jeden z najlepszych występów na trasie. Udostępnili nawet reportaż z tego wydarzenia na YouTube.

Pierwszy koncert w Polsce: The Rolling Stones

Kiedy zespołowi odwołano koncert w Moskwie, zdecydowali się zagrać w Warszawie. To było historyczne wydarzenie i pierwszy koncert zespołu w Europie Wschodniej. Wystąpili w warszawskiej Sali Kongresowej 13 kwietnia 1967 roku. Ponad 5 tysięcy fanów zgromadziło się tego dnia, aby zobaczyć i posłuchać Rolling Stonesów. Co z tego, że sala liczyła maksymalnie 2,5 tysiąca miejsc. Mick Jagger często wspomina pierwszy przyjazd do naszego kraju. Mówi, że najbardziej zapadł mu w pamięć rachunek za warszawski hotel, który wynosił dokładnie tyle, ile wynagrodzenie za ten koncert.

Pierwszy koncert w Polsce: Iron Maiden

Iron Maiden zaliczyli swój pierwszy raz w sierpniu 1984 roku. Właśnie wtedy przyjechali do Polski i zagrali aż w 5 miastach! To były niezapomniane występy nie tylko dla samego zespołu, ale również Doroty Nawrockiej i Piotra Żmudzińskiego. Podczas pierwszej wizyty zespół zagrał na ich weselu! Chłopaki szukali knajpy i przypadkowo trafili na imprezę. Na początku nikt nie wierzył, że to Iron Maiden, do momentu… kiedy nie zastąpili orkiestry. Ujęcia z poznańskiego wesela znalazły się w filmie "Behind the Iron Curtain", który pojawił się w Polsce na DVD "Live After Death" z 2008 roku. Muzycy z uśmiechem na ustach wspominają dziurawe polskie drogi (po których Dickinson oblał się herbatą), Johna na komendzie oraz widok fanów pod hotelem, którzy skandowali MAIDEN! MAIDEN!

Sonda
Co robisz na koncertach?