Gitara

i

Autor: freeimages

Najdroższe gitary świata. Ich ceny zwalają z nóg! [TOP 5]

2021-03-23 12:46

Te kwoty przyprawiają o całkowity zawrót głowy! Niektóre z nich należały do legendarnych gwiazd rocka, a inne z kolei mają taką historie, że nie powstydziłyby się jej skrzypce Stradivariusa. Dziś jednak opowiemy Wam o gitarach - tych najdroższych na świecie. Prezentujemy ranking TOP 5 najdroższych instrumentów na globie. Jak się Wam wydaje, ile trzeba zapłacić za tą jedyną, niepowtarzalną i zarazem najcenniejszą?

W poniższym rankingu opiszemy i pokarzemy Wam te jedyne na świecie i najdroższe gitary na świecie. Niektóre z nich maja nawet już swoje imiona! Wierzcie nam - są na tym świecie ludzie, którzy są skłonni zapłacić za nie dosłownie każde pieniądze.

Najdroższe gitary świata - 5. Bob Marley - Custom made Washburn 22 series Hawk - 1.2 mln. $

Najdroższe gitary świata najczęściej wykonywane były na specjalne zamówienia znanych muzyków. To jedna z pierwszych wyprodukowanych przez Washburn gitar. Powstała na zlecenie Boba Marley'a. Ikona reggae nie korzystała jednak zbyt często z tego instrumentu, który finalnie po kilku latach trafił do Gary'ego Karlsena - technika zespołu. Wartość instrumentu wynika z tego, że to jedyny egzemplarz instrumentu, który można w ogóle kupić, a który należał do Boba Marley'a. Co ciekawe technik nigdy nie zgodził się jej sprzedać, odmówił nawet miliarderowi, który oferował mu za nią kwotę 5 mln. dolarów. Finalnie instrument trafił do jednej z organizacji charytatywnych, a rząd Jamajski uznał gitarę za skarb narodowy.

Co tam w środku gra? System Of A Down

Kolejna z nich początkowo została sprzedana za zaledwie kilkaset, ale nie tysięcy, a po prostu - dolarów. Jak to możliwe, że dziś jest warta znacznie, znacznie więcej?

Najdroższe gitary świata - 4. Peter Green i Gary Moore - '59 Gibson Les Paul - 2 mln. $

Najdroższe gitary świata - w tym rankingu dowiecie się również o instrumencie, który znany jest z niezwykłego w skali świata brzmienia. Jest mnóstwo teorii, z których można dowiedzieć się czemu ta konkretna gitara zawdzięcza tak niezwykłe dźwięki jakie można z Les Paula. Dziś jej posiadaczem jest Kirk Hammett. Znany z zespołu Metallica muzyk od lat polował na okazje do tego by kupić ten instrument. W końcu mu się udało - wykorzystał złą sytuacje finansową ówczesnego właściciela gitary.

To dopiero początek naszego zestawienia, a kwoty o jakich mowa są prawdziwie astronomiczne. Jimi Hendrix - coś Wam to mówi?

Najdroższe gitary świata - 3. Jimi Hendrix - White Fender Stratocaster - 2 mln. $

Najdroższe gitary świata należały często do znanych na całym świecie muzyków. Z tą konkretna sztuką było podobnie! To ona towarzyszyła Hendrixowi podczas występu na Woodstocku w 1969. Wyobraźcie sobie, że muzyk odwrócił w niej struny po to by na praworęcznej gitarze grać lewą ręka. Ostatni raz trzymał ją w dłoniach podczas festiwalu Open Air w Niemczech w 1970 roku. Pomimo, że Hendrix był znany z niszczenia, a nawet podpalania instrumentów, to o ten wyjątkowo dbał.

Jesteśmy już na podium naszego zestawienia! Przed nami gitara, która została zrobiona z diamentów i najcenniejszych kruszców świata!

Najdroższe gitary świata - 2. „Eden of Coronet” - Gibson SG - ponad 2 mln. $

Najdroższe gitary świata w tym wypadku oznaczają te wykonane z najcenniejszych i szlachetnych materiałów. Ten egzemplarz nie jest znany ze względu na swoją historię, a raczej ze względu na to z czego go zrobiono. Gitara ma na sobie ponad 1,6 kilograma złota, a przy okazji wysadzana jest 400-karatowymi diamentami. Jej wykonanie zawdzięczamy firmie Gibson, która przy tym projekcie współpracowała z projektantem biżuterii Aaronem Shumem. Gitara ze względu na swoją wartość zapisała się również w Księdze Rekordów Guinnessa.

Może Was to zdziwi, ale to nie za ten egzemplarz zapłacono najwięcej. Prawdziwym zwycięzcą jest gitara, na której swoje autografy złożyli m.in. Paul McCartney, Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Jimmy Page, Tony Iommi.

Najdroższe gitary świata - 1. „Reach out to Asia” Fender Stratocaster - 2.7 mln. $

Najdroższe gitary świata mogą być też uczestnikiem i świadkiem wiekopomnych wydarzeń. Tak było w tym przypadku. Cały zysk ze sprzedaży tego instrumentu przekazano na rzecz pomocy ofiarom tsunami, które nawiedziło Azję w 2004 roku. Całą akcje zorganizował Bryan Adams, a gitara trafiła w ręce Sheihka Miyyassah Al Than, siostry obecnego emira Kataru.