Jak dobrze pamiętasz film Miś? QUIZ dla fanów kultowej komedii ze Stanisławem Tymem

i

Autor: Kadr z filmu 'Miś' (1980) / Film Polski QUIZ z filmu "Miś"

QUIZ

"Miś". Ile pamiętasz z kultowej produkcji? Banalny quiz dla fanów komedii

2024-05-23 10:24

Filmowa dekada lat 80. w Polsce nie mogła rozpocząć się lepiej. W maju 1981 roku na ekrany kin w naszym kraju trafiła najnowsza, jak się z czasem okazało jedna z ostatnich, produkcja Stanisława Barei. Mistrz polskiej komedii czasów PRL-u w brawurowy sposób przedstawił wszelkie absurdy polskiej rzeczywistości tamtych czasów. Jak dobrze pamiętasz ten film? Sprawdź się!

Na początku lat 80. Stanisław Bareja cieszył się już tytułem "mistrza polskiej komedii". To właśnie spod jego rąk wyszły takie klasyki, jak Małżeństwo z rozsądku, Poszukiwany, Poszukiwana, Nie ma róży bez ognia czy Brunet wieczorową porą. W 1978 roku połączył on siły ze scenarzystą i aktorem, Stanisławem Tymem. Twórcy napisali razem filmową nowelę, zatytułowaną Joker, jednak już rok później na jej podstawie napisali pełny scenariusz do filmu, pod roboczym tytułem Miś. Projekt został zaakceptowany przez kierownika Zespołu Filmowego „Perspektywa”, Janusza Morgensterna, a zdjęcia do niego wystartowały w październiku 1979 roku. Prace zakończyły się bardzo szybko, jednak twórcy spotkali się ze ścianą w postaci cenzury, która zgłosiła zastrzeżenia do ponad trzydziestu scen, co stanowiło aż 1/4 filmu! Ostatecznie film został zaakceptowany w 1980 roku, a już w maju 1981 trafił na ekrany polskich kin. Historia prezesa klubu sportowego i oszusta, Ryszarda Ochódzkiego, cieszyła się dużą popularnością wśród widzów, dużo mniej łaskawi byli dla niego krytycy. Ich spojrzenie na Misia zmieniło się dopiero po 1987 roku, czyli po śmierci Barei.

Stanisław Bareja. Tak wygląda grób reżysera "Misia". Niezapomniani

"Miś" - sprawdź się w quizie

Dziś Miś cieszy się statusem filmu kultowego i wciąż regularnie emitowany jest w polskiej telewizji. Jak dobrze pamiętasz tę słynną komedię ze Stanisławem Tymem w roli głównej?

Sprawdź się w quizie!

Jak dobrze pamiętasz film "Miś"? QUIZ dla fanów kultowej komedii ze Stanisławem Tymem

Pytanie 1 z 10
Jakie jeszcze tytuły złożyły się na trylogię przygód Ryszarda Ochódzkiego?
Listen on Spreaker.