zestawienia

Marzena Kipiel-Sztuka to nie tylko “Świat według Kiepskich”. Oto produkcje, w których zagrała aktorka

2024-06-10 9:42

W niedzielę 9 czerwca polskie media obiegła niezwykle przykra i zupełnie niespodziewana wiadomość o śmierci Marzeny Kipiel-Sztuki. Aktorka, która na zawsze zapisała się w historii polskiej telewizji za sprawą brawurowej roli Halinki w serialu "Świat według Kiepskich", zmarła po ciężkiej chorobie w wieku 58 lat. By uczcić jej pamięć, chcemy zwrócić uwagę na inne role aktorki.

Marzena Kipiel-Sztuka urodziła się 19 października 1965 roku w Legnicy. Choć ukończyła technikum budowlane, od zawsze przyciągały ją kino i teatr, w związku z czym już w 1987 roku rozpoczęła pracę jako suflerka w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Dwa lata później natomiast została aktorką Teatrze Dramatycznym w Legnicy, z którym współpracowała aż do 2000 roku. Aktorką została w 1991 roku, po zdaniu egzaminu eksternistycznego. Przez pierwsze lata skupiała się na pracy teatralnej, dopiero pod koniec lat 90. zaczęła łączyć siły ze światem kina i telewizji.

Przełomem dla kariery aktorki stał się rok 1999, kiedy to zaczęła ona wcielać się w postać Halinki w serialu Świat według Kiepskich. Bohaterka, żona Ferdka, matka Mariolki i Waldusia, była tą, która trzymała całą rodzinę w ryzach i mimo trudnej sytuacji nigdy nie traciła ze swojej hardości i pozytywnego podejścia do rzeczywistości - nic dziwnego, że Halinka natychmiastowo podbiła serca widzów i widzek.

TikToker przemówił głosem Ferdka i Paździocha. Fani "Kiepskich" nie mogli uwierzyć w to, co usłyszeli!

Role Marzeny Kipiel-Sztuki

Niestety, 9 czerwca b.r. Renata Pałys, czyli wcielająca się w Świecie według Kiepskich w postać Heleny Paździoch aktorka, przekazała informację o śmierci Marzeny Kipiel-Sztuki. Aktorka zmarła tego dnia we wczesnych godzinach porannych w wyniku przewlekłej choroby, z którą zmagała się od dłuższego czasu. Choć początkowo pojawiły się głosy, że Kipiel-Sztuka odeszła z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, to Pałys zdementowała te pogłoski dodając, że nie została upoważniona do podania przyczyny śmierci do informacji publicznej.

Choć Marzena Kipiel-Sztuka to dziś dla wielu właśnie Halinka z "Kiepskich", to aktorka w trakcie kariery pojawiała się w różnych produkcjach - również w takiej, która została nagrodzona Oscarem! Chcąc uczcić pamięć zmarłej, w galerii na samej górze przedstawiamy Wam pięć produkcji, w których zagrała Marzena Kipiel-Sztuka.

Poniżej spróbuj się w quizie z tekstów ze "Świata według Kiepskich":

Quiz ze “Świata według Kiepskich”! Dokończysz najbardziej kultowe teksty z serialu?

Pytanie 1 z 10
Czyj to flagowy tekst: "Mam pomysła!"