MACIEJ LIPINA nagrał remake albumu Anawa grupy ANAWA z 1973 roku - nowy singel z NATALIĄ GROSIAK i JANEM GAŁACHEM

i

Autor: fot.Sylvia C.Sosnowska fot.Sylvia C.Sosnowska

MACIEJ LIPINA nagrał remake albumu "Anawa" grupy ANAWA z 1973 roku - nowy singel z NATALIĄ GROSIAK i JANEM GAŁACHEM

2022-02-07 14:14

Ukazał się singel „Abyś czuł” zapowiadający drugą solową płytę Macieja Lipiny zatytułowaną „Anawa 2.0.” (premiera: 25 marca 2022). W piosence gościnnie wystąpili: Natalia Grosiak z Mikromusic oraz Jan Gałach.

Wymowa konceptualna "Abyś czuł" odnosi się do tematu człowieczeństwa w oparciu o filozoficzny tekst Moczulskiego. Piosenka próbuje odpowiedzieć na pytania o sens życia. Teledysk ukazuje wielowymiarowość tekstu, to w jaki sposób uczymy się życia, aby dojść do jego zrozumienia, a przez to swobodnego wyrażania siebie. Teledysk powstał na scenie magicznego Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, w którym na co dzień Maciej Lipina gra rolę Ryśka Riedla w spektaklu "Skazany Na Bluesa".

Co tam w środku gra - Black Sabbath - Technical Ecstasy

Gościnie drugi głos zaśpiewała Natalia Grosiak z zespołu Mikromusic, w utworze duża rolę grają również skrzypce wirtuoza Jana Gałacha. Na perkusji Seweryn Piętka, który od lat współpracuje z Maciejem, a także wieloletni bębniarz zespołów: De Press i Ścigani. Na basie zagrał Michał Rostański, który świetnie odnajduje się w wielu gatunkach, na co dzień grając w country-rockowym Box Canyon, poetyckim Albo i nie i będąc podporą blues- rockowej grypy Ścigani.

Maciej Lipina: 

"Kilka lat temu w Krakowie brałem udział w koncercie z muzyką pana Jana, na którym występowali różni artyści, dla których komponował. A jako jedyny nie miałem dotąd w repertuarze jego żadnych kompozycji, więc musiałem zagrać jakiś cover. Wybrałem wtedy, między innymi, utwór "Ta wiara właśnie" z albumu Anawy nagranego z Andrzejem Zauchą. Wtedy Jan Kanty Pawluśkiewicz powiedział mi ciekawostkę, że nie dość, że nikt dotąd nie zagrał tego utworu jako coveru, to jeszcze sama Anawa nigdy nie zdążyła zagrać tego materiału. Ponieważ tuż po premierze albumu "Anawa" w 1973 roku, Andrzej Zaucha wyemigrował z kraju, a jak wrócił do Polski – to Anawa już grała znowu z Markiem Grechutą". 

Aranżacje i produkcję tej płyty Jan Kanty Pawluśkiewicz powierzył Maciejowi. Lipina od początku miał konkretną wizję materiału, proponując z jednej strony odważne, autorskie aranżacje, z drugiej strony zaś zachował styl lat 70-tych.

Dzisiejsza wersja Anawy to współczesny eklektyzm, na nowo odkryte awangardowe podejście do piosenki, przefiltrowane przez blues-rockowo, soulowe, reagowe i momentami gospelowe fascynacje. Album ten udowadnia, że muzyka łączy pokolenia, wszelkie przenikanie stylistyk i gatunków może być naturalne. 

Okładkę albumu zaprojektował sam kompozytor materiału, założyciel i wieloletni lider Anawy, który przeprowadził Marka Grechutę i Andrzeja Zaucha przez ten zespół; także plastyk, mistrz żel-artu Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Rammstein - najmniej znane zdjęcia zespołu. Tego mogliście nie widzieć