Jak dobrze pamiętasz lata 80?

i

Autor: Pixabay

quizy

Lata 80. w Polsce - co wiesz o tej dekadzie? Zdobądź choć 6/10 w quizie

2024-07-04 13:59

Ach, lata 80.! Chciałoby się rzec szalone, jednak w Polsce były one raczej dość szare i ponure. Czas ten okazał się być jednak kluczowy dla dalszej historii naszego kraju. Mimo wszystko dekada ta ma swoje elementy i cechy charakterystyczne - protesty, początek zmian ustrojowych, moda, architektura czy dizajn. Jak dobrze pamiętasz lata 80.? Sprawdź się w quizie!

Lata 80. okazały się być początkiem końca PRL-u w Polsce, nie było jednak łatwo. W kraju trwały protesty robotnicze, a w kontrze do władz komunistycznych sprawnie rozwijał się niezależny związek zawodowy Solidarność". Na sytuację w naszym kraju nie pozostały obojętne inne kraje, które obserwowały i wspomagały opozycję - najlepszym tego wyrazem było przyznanie w latach 80. dwóch Nagród Nobla dla Polski. Jedno jest pewne - to właśnie w latach 80. rozpoczęła się w naszym kraju transformacja władzy z politycznej na majątkową.

Naga Rodowicz w hotelu. Historia z Koprem

Quiz! Czy pamiętasz lata 80.?

Polityka to jednak nie wszystko! Lata 80. to w Polsce era disco i rozkwit rynku muzyki rockowej, co miało także swój wpływ na modę - to samo dotyczyło subkultury punk. Z czasem coraz większą popularność zaczęła zdobywać muzyka elektroniczna, oparta na brzmieniu syntezatorów. To właśnie w latach 80. do Polski dotarł na swój pierwszy koncert zespół Depeche Mode, którego założyciel, nieżyjący już Andy Fletcher, określił Polskę lat 80. mianem "smutnej". Czy rzeczywiście tak było? Jak dobrze pamiętasz lata 80.?

Sprawdź się w naszym quizie!

Jak dobrze pamiętasz lata 80.? QUIZ dla nostalgii

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się kot ze zdjęcia, bohater popularnej w latach 80. dobranocki?
Jak nazywa się kot ze zdjęcia, bohater popularnej w latach 80. dobranocki?