Jak dobrze pamiętasz lata 70.? QUIZ dla miłośników klimatu tamtych czasów

i

Autor: Pixabay Quiz o latach 70.

quizy

Lata 70. w Polsce - co wiesz na temat tych czasów? Quiz na popołudnie dla nostalgii

2024-05-17 16:01

Lata 70. to, po wieloma względami, jedna z kluczowych dekad dla polskiej historii społecznej, politycznej i kulturowej. W tym okresie czasu właśnie miały miejsce liczne ważne wydarzenia, które na zawsze zmieniły bieg nie tylko dziejów Polski, ale też świata. Jak dobrze pamiętasz lata 70.? Sprawdź się w quizie!

Lata 70. w Polsce najbardziej kojarzą się z rządami Edwarda Gierka. To właśnie za jego rządów w naszym kraju zaczął obowiązywać tzw. "IV plan pięcioletni", który zakładał przyspieszony rozwój gospodarczy i społeczny naszego kraju, przy równoczesnym wzroście gospodarczym i poprawie materialnych i kulturowych warunków życia. Dosłownie wszędzie można było zauważyć hasło "Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej". Nie da się ukryć, że w okresie tym zrealizowano wiele niezwykle kluczowych, także z dzisiejszej perspektywy, przedsięwzięć: rozpoczęto odbudowę Zamku Królewskiego i Zamku Ujazdowskiego, zbudowano Trasę Łazienkowską, stację kolejową Warszawa Centralna, w Konstantynowie pod Płockiem pobudowano zaś najwyższy maszt radiowy na świecie o wysokości dwóch Wież Eiffla, dzięki czemu Polskie Radio można było odbierać na całym świecie.

ZOBACZ TAKŻE: Czy znasz film "Poszukiwany, poszukiwana"? QUIZ

Jak Bronisław Cieślak został porucznikiem Borewiczem? Historia z Koprem

Czy znasz lata 70.? Quiz

Lata 70. to także różnego rodzaju wydarzenia o znaczeniu światowym, jak Wojna w Wietnamie, wybór Papieża Polaka na najważniejszy urząd kościelny, protesty robotników, radziecka interwencja w Afganistanie czy wyścig zbrojeń. Sporo działo się także w kulturze, przede wszystkim muzyce - to właśnie w latach 70. na rynku zaczęły dominować heavy metal, hard rock, ale też muzyka disco, a pod koniec dekady punk.

Co jeszcze działo się w latach 70.? Jak dużo wiesz o tamtych czasach? Sprawdź się w naszym quizie:

Jak dobrze pamiętasz lata 70.? QUIZ dla miłośników klimatu tamtych czasów

Pytanie 1 z 10
Jaki gatunek muzyczny zyskał ogromną popularność w latach 70.?