Zestawienie

Kultowe światowe filmy lat 60-tych. Do dziś się nimi zachwycamy

2024-03-02 9:17

Historia kina liczy sobie już prawie dwieście lat. Nie da się jednak ukryć, że rozwój tej gałęzi sztuki, jako swoistego elementu popkultury, nastąpił po II Wojnie Światowej, a prawdziwe apogeum miało miejsce w latach 60. Dekada ta okazała się być kluczowa dla przyszłości całej kinematografii. Jakie są najlepsze filmy z tamtego okresu?

Lata 60. to przede wszystkim czas kontrkultury, wielkiego ruchu młodych, którzy otwarcie zaczęli walczyć o prawa obywatelskie, kobiet, mniejszości rasowych i seksualnych. Punktem pobudzającym okazała się być Wojna w Wietnamie, przeciwko której młodzież niezwykle ostro i intensywnie protestowała. To właśnie w ten sposób narodził się ruch hippisowski, który głosił hasło "pokoju i miłości". Niezwykle istotna w kontekście tej kontrkultury okazała się być popkultura. Idee, głoszone przez hippisów, przekazywane były przez artystów, zarówno muzyków, malarzy, grafików, rzeźbiarzy, performerów, jak i filmowców.

Film "ELVIS" - co było prawdą, a co fikcją? 10 FAKTÓW I MITÓW | To Się Kręci #10

Kultowe światowe filmy z lat 60.

Kino - to ono w dużej mierze, na różne sposoby, przedstawiało to, co się działo w tej dekadzie, jak wyglądało w tym okresie społeczeństwo i jakie wyznawało wartości. Kino kontrkulturowe to jednak jedna grupa - twórcy nie stronili także od takich gatunków, jak musicale, dreszczowce, westerny, filmy gangsterskie czy science-fiction. 

Które produkcje z lat 60. przetrwały próbę czasu i w znaczny sposób wpływają także na dzisiejsze kino? Sprawdź w galerii 10 najważniejszych, naszym zdaniem, zagranicznych filmów z lat 60.