PRL

i

Autor: Wikimedia Commons/Adrian Grycuk

Quiz

Czy wiesz, jak mówiła młodzież w PRL-u? Rozwiąż quiz i sprawdź, czy zrozumiesz żargon z dawnych lat

PRL to okres słusznie miniony. Zdarza nam się jednak wracać do tych pozytywnych wspomnień z tego okresu. Dla takich osób stworzyliśmy quiz dotyczące młodzieżowego slangu z PRL-u. Czy pamiętacie slang z tamtych czasów? Sprawdźcie więc swoją wiedzę. Tylko najlepsi zdobędą w naszym quizie maksymalną liczbę punktów.

Slang z PRL-u. Pamiętacie te młodzieżowe słowa?

Slang młodzieżowy stale ewoluuje. Nie da się ukryć, że słowa, które jeszcze nie tak dawno uważano za "cool", dziś wyszły z użycia. Zostały zastąpione nowymi. Rozwój mowy potocznej jest bardzo dynamiczny i można za nim po prostu nie nadążać. 

Nic więc dziwnego, że dzisiejsi "boomerzy" mają problemy ze zrozumieniem młodzieży. Każdy jednak przez to przechodził. Można byłoby także odwrócić rolę i efekt zapewne byłby taki sam. 

Czy współczesna młodzież byłaby się w stanie dogadać z młodzieżą, która dorastała w czasach PRL-u? Z pewnością nie byłoby to takie łatwe.

Skąd się wzięły nazwy polskich zespołów rockowych?

Dzisiejsze pokolenie pięćdziesięcio- czy sześćdziesięciolatków z pewnością pamięta, co oznaczały w mowie potocznej takie słowa, jak chociażby "cegła", "buda", "flota" czy "eka". 

Gwara z czasów PRL była charakterystyczna, ale – co ciekawe – niektóre wyrażenia na tyle się spodobały, że weszły na stałe do słownika i wciąż są w obiegu, np. "katana", czyli kurtka jeansowa. 

Nie wszystko jednak jest równie oczywiste. Dlatego z tym większą przyjemnością zapraszamy Was do rozwiązania quizu dotyczącego slangu rodem z PRL-u. Sprawdźcie swoją wiedzę. Być może niektóre z tych słów usłyszeliście kiedyś od swoich rodziców czy dziadków. 

Rozwiąż nasz quiz poniżej:

Slang wprost z czasów PRL-u. Wiesz, co znaczą te słowa? To quiz dla bystrzaków

Pytanie 1 z 10
Co to był "sikor"?