Eurowizja 2022 bez Białorusi

i

Autor: ADAM BYSIEK / Radio ESKA ROCK Eurowizja 2022 bez Białorusi

Białoruś już nie wystąpi na Eurowizji? Znamy oficjalne stanowisko!

2021-05-31 10:52

Niestety informacje i doniesienia z Europejskiej Unii Nadawców (EBU) nie napawają optymizmem zarówno Białorusinów, jak i oddanych i wiernych fanów konkursu Eurowizji. Wiele wskazuje na to, że w wyniku działań białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki ucierpieć może nie tylko państwowa gospodarka, ale też niczemu niewinni artyści, a co za tym idzie kultura.

Właśnie dowiedzieliśmy się, że EBU zdecydowała się zawiesić członkostwo białoruskiego nadawcy BTCR, który w znacznym stopniu zmonopolizował multipleks medialny w kraju. Narodowa Państwowa Kompania Radiowo-Telewizyjna Republiki Białorusi zostaje zawieszona, ponieważ jak możemy przeczytać w oświadczeniu "unia nie ma innej możliwości".

Eurowizja już bez udziału Białorusi?

Czy faktycznie Eurowizja 2022 odbędzie się bez udziału Białorusi? Wiele na to wskazuje. Oczywiście główną przyczyną wystosowania oświadczenia, z którego wynika decyzja o zawieszeniu naszych wschodnich sąsiadów w prawach członka EBU, jest bezprecedensowy akt terroryzmu państwowego, za który ma odpowiadać dyktator - prezydent Białorusi. - Od czasu kontrowersyjnych wyborów [na Białorusi - przyp. red.] latem ubiegłego roku prowadzimy kampanię na rzecz ochrony niezależnego dziennikarstwa i wolności słowa w tym kraju. Publicznie wspieraliśmy dziennikarzy BTRC, którzy protestowali przeciwko działaniu rządu. Sprawdzaliśmy również relacje BTRC i przekazywaliśmy nasze obawy jej kierownictwu - czytamy w oświadczeniu.

Express Biedrzyckiej - Radosław Sikorski: Jestem dumny z działań Unii ws. Białorusi

Na tym przedstawiciele Unii jednak nie poprzestają. Równolegle przypominają o tym, że miniona edycja konkursu Eurowizji 2021 odbyła się bez udziału Białorusi. Decyzja o wykluczeniu naszych wschodnich sąsiadów była spowodowana piosenką, z którą zgłosili się do udziału w telewizyjnym show.

Eurowizja - kontrowersje i spore problemy Białorusi

Eurowizja i kontrowersje oraz spore problemy Białorusi, to nadal jeden z najważniejszych tematów, które poruszane są przez zagraniczne media w kontekście haniebnych działań Aleksandra Łukaszenki - białoruskiego dyktatora. Autorzy oświadczenia przypominają, że kraj ten usiłował przeforsować możliwość wykonania skrajnie upolitycznionej piosenki Ya Nauchu Tebya przez zespół, który często występuje na wiecach politycznych dyktatora. Członkowie formacji Galasy Zmesta nie ukrywają swoich politycznych powiązań. - W naszej ocenie zespół Galasy ZMesta neguje podstawowe prawa człowieka, a tegoroczna propozycja Białorusi ma polityczny kontekst i propagandowy wymiar. Tym samym czyni to ją sprzeczną z regulaminem Eurowizji - dodają przedstawiciele EBU w swoim oświadczeniu przesłanym do BRT.

Sonda
Eurowizja 2022 bez Białorusi. Czy jest to dobry pomysł na walkę z reżimem?