Artysta zlecił SI zilustrowanie baśni dla dzieci. Wyszedł z tego... horror

i

Autor: Joris Bax / YouTube Jest w tych pracach coś mrocznego, niedopowiedzianego, ale i pięknego.

Artysta zlecił SI zilustrowanie baśni dla dzieci. Wyszedł z tego... horror

2022-07-28 11:10

Mamy nadzieję, że nie pokazał tego swoim dzieciom. To nie jest „bajeczka dla grzecznych dzieci”!

Ostatnio modne jest zatrudnianie sztucznych inteligencji do coraz to nowszych kreatywnych prac. To fascynujące, że uczące się algorytmy mogą z nami rozmawiać, tworzyć obrazy, teksty, a nawet muzykę. Tym razem postawiono przed jednym z nich nie lada zadanie: zilustrować znaną dziecięcą bajkę.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

„Zaśnij księżycu” to napisana w latach w 1941 roku przez Margaret Wise Brown opowieść o króliczku, który idąc spać żegna się z różnymi rzeczami i istotami. Historia pisana jest wierszem, co czyni z niej idealną historyjkę na dobranoc. Ma rytm, tworzy bezpieczny nastrój, jest ciepła i pięknie ilustrowana.

Tymczasem wersja zaprezentowana przez Jorisa Baxa oraz jego algorytm jest co najmniej niepokojąca. Ilustracje stworzone przez Midjourney AI są dziwne, mroczne i mogą przypominać raczej nieudany. Atmosferę podkreśla dodatkowo ambientowa muzyka i przetworzony komputerowo głos. Polecamy obejrzeć, ale na pewno nie puszczajcie tego swoim dzieciom przed snem!

Posłuchaj nowej wersji bajki o Kopciuszku umieszczonej w obecnych realiach polskiego ładu w podcaście "Kup Ciuszek - czyli Polski Ład".

Listen to "Kup-ciuszek CZYLI swojski ład" on Spreaker.