Shirley Manson

i

Autor: Gregory Pace/BEI/Shutterstock/EAST NEWS

Zaraz, z kim ona śpiewa? Wokalistka Garbage i wściekły kolektyw

2022-11-03 11:12

Znana z bezkompromisowości i odwagi Shirley Manson nie raz wykorzystywała swoją pozycję by mówić głośno o ważnych sprawach. Broniła praw środowisk LGBT, wspierała kobiety, piętnowała patologie showbiznesu. Teraz wsparła alternatywny HIRS Collective, który gra antymuzykę z bardzo proludzkimi tekstami.

To najgłośniejszy i najcięższy muzycznie projekt w jakim do tej pory uczestniczyła wokalistka. HIRS Collective sytuuje się w gatunku grindcore, czyli nieślubnym dziecku punka i death metalu. Z pierwszego bierze zaangażowanie, brud i agresję, z drugiego brzmienie gitar, iście opętańcze tempa piosenek, niskie stroje skrajnie przesterowanych gitar i styl śpiewania (choć według niektórych po prostu darcia się) znany jako growling.

AC/DC - najpopularniejsze numery legendy rocka / Eska ROCK

Za pionierów grindcore’u uznaje się Napalm Death, obecnie istnieje jego szeroko rozwinięta scena na całym świecie. Najczęściej dzieli się na 2 nurty: poważny i zaangażowany społecznie (Napalm Death, Brutal Truth, Agathocles) oraz wesoły, prześmiewczy i obrazoburczy (Gutalax, Łeb Prosiaka, Anus Magulo). Wśród podgatunków są także te skupione na brutaliźmie rodem z tanich horrorów – goregrind (Mortician, Dead Infection).

HIRS Collective w tej galaktyce gore zajmuje miejsce na orbicie zaangażowanych kapel, prezentując w wykrzyczanych przez siebie treściach to, co gryzie muzyków: kwestie zdrowia psychicznego, prawa mniejszości, depresja – tematy poniekąd bliskie także Shirley Manson. Wokalistka zaśpiewała refren w piosence „We’re still here”. Trzeba przyznać, że naprawdę ma to potężną moc!

clJXy28-Ltc

Manson wsparła projekt po raz drugi, za pierwszym razem pojawiła się na ich płycie „Friends, Lovers, Favorites” z 2018 roku. Na drugi krążek zostali zaproszeni także inni goście. Są to między innymi Justin Pearson (The Locust) oraz Frank Iero (My Chemical Romance). Całą płytę zespołu znajdziecie tutaj.