Progresja

i

Autor: Wikimedia Commons

W tym klubie pierwsze kroki stawiał Riverside. Warszawska Progresja kończy 20 lat

2023-12-08 9:28

Dwie dekady w świecie popkultury to praktycznie dwie epoki. W tym czasie klub zmieniał siedziby, ale charakter pozostał. Progresja na mapie koncertowej Polski jest obowiązkowym przystankiem kapel znad Wisły i z zagranicy. Ma też swój udział w karierach polskich gwiazd rocka.

Owszem, nagrania, płyty i single są ważne, a dziś szczególnie obecność w mediach społecznościowych i na platformach streamingowych. Jednak muzyka rockowa ma w sobie wpisane koncerty jako kluczowy element DNA. Przeżywanie jej na żywo, formujące się wokół zespołów społęczności fanów, stali bywalcy klubów to plemiona XX i XXI wieku. Przyjaciele poznani na koncertach lub w ulubionym klubie potrafią zostać na całe życie.

Warszawska Progresja zaczynała jako malutki lokal w dawnej stołówce przy Wojskowej Akademii Technicznej. Stworzyli ja pasjonaci, którzy chcieli mieć swoje miejsce do słuchania ulubionej muzyki i zapraszania przyjaciół. Jednocześnie otworzyli się na lokalne zespoły, które na początku XXI wieku nie miały w stolicy zbyt wiele miejsc do grania. Domy Kultury były coraz mniej gościnne i potrafiły przez lata "mieć nową podłogę", knajpy raczej rocka nie potrzebowały, nie wspominając o metalu. Tymczasem muzyków i grup nie brakowało.

Dlatego w pierwszej Progresji szybko zaroiło się zarówno od fanów rocka, brzmień progresywnych (stąd nazwa klubu) oraz metalowych. Szybko powstała także zwarta społeczność bywalców klubu, którzy pomagali w jego urządzeniu, pracach przy scenie i innych. Słynne także stało się internetowe formu klubu, gdzie wymieniano się informacjami o zespołach, dyskutowano o muzyce, nierzadko także recenzowano koncerty.

Klub w ciągu 20 lat dwa razy zmieniał siedzibę i urósł do instytucji, którą odwiedzają największe polskie i zagraniczne rockowe i metalowe zespoły. Wiele grup, które zaczynały na jego scenach nie przetrwało próby czasu i konfrontacji z życiem, jednak w historii zapisały się także takie, którym udało się wybić na szeroką popularność. To właśnie Riverside, który wśród publiczności "progresywnej" ma najwierniejszych fanów, od czasu debiutanckiego "Out of myself". Także w tym miejscu rozpoczęła się muzyczna przygoda Tides from Nebula.

Z okazji 20. urodzin klub zaprasza na wyjątkowy koncert 08.12.2023. Wystąpią: Bokka (świętują 10. urodziny), Tides from Nebula (akurat stuknęła im 15-tka!), Leash Eye, Blanche Biau oraz Neunundneunzig. Rockowe bramy otwierają się o 18:00, a impreza potrwa do późnej nocy.

Green Day - 5 ciekawostek o albumie "American Idiot" | Jak dziś rockuje?