Ville Valo o powrocie zespołu HIM. Czy są na to szanse?

i

Autor: Materiały prasowe Czy zespół HIM powróci?

wypowiedzi muzyków

Ville Valo o powrocie zespołu HIM. Jakie są na to szanse?

2024-04-12 9:46

W ubiegłym roku Ville Valo wydał swój pierwszy solowy album. Krążek "Neon Noir" ukazał się w połowie stycznia i od razu zebrał niezwykle entuzjastyczne recenzje. Fani artysty i legendarnego zespołu HIM zastanawiają się jednak, jakie są szanse na powrót grupy - co dziś na ten temat ma do powiedzenia Ville Valo?

W marcu 2017 roku członkowie zespołu HIM ogłosili, że kończą działalność tuż po odbyciu swojej pożegnalnej trasy koncertowej. Grupa zagrała swój finałowy koncert dokładni w Sylwestra 2017 roku w ramach Helldone Festival. Już rok później charyzmatyczny lider HIM, Ville Valo, połączył siły z Agents, a wspólny album artystów ukazał się w 2019 roku i zdobył szczyt na fińskiej liście przebojów. W marcu 2020 roku muzyk niespodziewanie zadebiutował pod pseudonimem VV EP-ką Gothica Fennica Vol. 1, dwa lata później zaś światło dzienne ujrzał singiel Loveletting. Kilka miesięcy później okazało się, że numer zapowiedział pierwszy solowy album studyjny artysty. Płyta Neon Noir miała swoją premierę 13 stycznia 2023 roku i została bardzo dobrze przyjęta przez rynek.

Wielki powrót! Ville Valo o "Neon Noir" w Esce Rock.

Czy jest szansa na powrót HIM?

Ville Valo przygotowując się do premiery płyty udzielał licznych wywiadów. W listopadzie 2022 roku rozmowie w ramach podcastu "The James McMahon Music Podcast" muzyk został zapytany o potencjalne plany na przyszłość, a szczególnie o to, czy obejmują one zespół HIM. Artyście wprost zostało postawione pytanie, czy rozważał kiedykolwiek ponowną współpracę z kolegami z grupy, która oficjalnie zakończyła działalność pięć lat temu, chociażby w ramach jednorazowego zjazdu, na przykład na jakimś festiwalu. 

Odpowiedź Ville jest jednoznaczna - artysta powiedział, że zespół HIM znaczy dla niego bardzo dużo, jest czymś więcej, niż zwykłą grupą, dlatego nigdy nie mówi nigdy! Gdyby tylko istniał odpowiedni powód, jest szansa na to, że formacja znów zaczęła by razem grać.

Nigdy nie mów nigdy, tak bym powiedział. HIM był dla mnie czymś więcej niż tylko zespołem. Poznałem Migé, basistę, kiedy miałem około 12 lat, Linde, gitarzystę, kiedy miałem może 13 lub 14 lat. Dorastaliśmy razem i tak czy inaczej przeszliśmy przez wiele różnych faz naszego życia, a HIM zapewniał do tego ścieżkę dźwiękową i jest punktem centralnym. I to znaczy znacznie więcej niż tylko kwestie finansowe. Gdyby istniał dobry powód, dobry pomysł lub słuszna przyczyna, lub gdyby nagle wszyscy zaczęli przyciągać się do siebie, myślę, że byłoby to najlepsze. Gdyby nagle wszyscy we własnym życiu doszli do miejsca, w którym powrót miałby sens po tak długim czasie, to czemu nie. Ale trzeba robić przerwy - powiedział Ville w rozmowie.

Ville Valo ponownie o potencjalnym powrocie HIM

W styczniu ubiegłego roku rozmowie ze Scottem Penfoldem z Loaded Radio muzyk stwierdził za to, że na obecnym etapie swojego życia raczej nie przewiduje możliwości powrotu do HIM i wznowienia działalności formacji.

Ville powrócił do tematu teraz, niemal rok później. W wywiadzie dla magazynu "Metal Hammer" artysta ponownie podkreślił, że fani HIM nie powinni spodziewać się powrotu grupy w najbliższym czasie. Muzyk dodaje, że nie uważa tego pomysłu za "apetyczny" i tak naprawdę od miesięcy nie ma kontaktu z pozostałymi członkami zespołu, choć zdarzyło się to raczej naturalnie, a nie z powodu jakiegoś konfliktu. Valo ponownie stwierdził, że musiałby się pojawić naprawdę ważny powód i szczególna okazja, by HIM zdecydował się wznowić działalność.

W tej chwili nie uważam tego za apetyczny pomysł. Tak naprawdę nie byliśmy ostatnio w kontakcie, co już wiele mówi. Jeśli telefon zacznie dzwonić w odpowiednim momencie, to zobaczymy. Kocham chłopaków i mam nadzieję, że nadal im na mnie zależy. Więc może pewnego dnia, ale to musiałby być nie bez powodu. Ale zaczęło się odliczanie do końca mojego życia, nie mam czasu na ponowne wynalezienie koła, więc muszę włożyć cały swój wysiłek w to, co będzie dalej. Wspaniale jest mieć rodzinę i cudownie jest mieć tę współzależność w zespole, ale w tym przypadku fajne było to, że nie musiałem do nikogo dzwonić i prosić o pozwolenie. Chciałbym, żeby tak na razie zostało - mówi VV w najnowszym wywiadzie.

Dlaczego doszło do rozpadu HIM?

Dlaczego więc w ogóle doszło do rozpadu zespołu? Ville powiedział, że członkowie grupy po prostu w pewnym momencie poczuli się wypaleni wspólną pracą, a wszyscy stracili zapał do tworzenia nowej muzyki. Choć starali się oni wypracować jakiś model działania, to ostatecznie okazał się on nieskuteczny, stąd decyzja o zakończeniu działalności. Valo podkreślił jednak, że między członkami HIM nie ma żadnego konfliktu.

VV na koncercie w Polsce w 2024 roku

Materiał z płyty Neon Noir będzie można usłyszeć na kolejnej odnodze trasy koncertowej artysty, która ponownie obejmie swoim zasięgiem także Polskę! Artysta zagra 13 kwietnia w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Bilety na wydarzenie wciąż są dostępne w sprzedaży.

Zagłosuj w naszej sondzie: Liczysz na powrót HIM?

Sonda
Liczysz na powrót HIM?