Vampire Weekend

i

Autor: Materiały prasowe

Vampire Weekend powraca po pięciu latach z piątym albumem!

2024-02-09 14:50

Czas na piąty – i pierwszy od pięciu lat – album zespołu Vampire Weekend! Ezra Koenig, Chris Baio i Chris Tomson już 5 kwietnia zaprezentują nam „Only God Was Above Us”.

Zainspirowany XX-wiecznym Nowym Jorkiem krążek powstawał w każdym zakątku świata – od Manhattanu, przez Los Angeles i Londyn, aż po Tokio. Produkcją zajęli się Koenig i długoletni współpracownik zespołu Ariel Rechtshaid. Album zmiksował Dave Fridmann, a mastering to dzieło Emily Lazar. Zespół podzielił się świetnym zwiastunem albumu.

10 nowych artystów, którzy udowadniają, że rock żyje i ma się świetnie

Początki albumu „Only God Was Above Us” sięgają lat 2019-2020, kiedy to Koenig napisał większość tekstów. 10-utworowy album jest efektem pięciu lat spędzonych na dopracowywaniu, przerabianiu i stopniowym kształtowaniu tekstów i melodii. Tym samym Vampire Weekend dotarli na zupełnie nowy szczyt kreatywności.

„Only God Was Above Us” to zdecydowany statement – zaczyna się w żartobliwie konfrontacyjny sposób, a następnie przechodzi przez szereg emocji, doświadczeń, postaci i historii. Kończy się nie tylko na jednoznacznej akceptacji, ale i dosłownej nadziei – „Hope”.

Tytuł został bezpośrednio zaczerpnięty z grafiki albumu, składającej się z fotografii wykonanych w 1988 roku przez Stevena Siegela na wyjątkowym cmentarzysku metra w New Jersey. Mężczyzna w przewróconym wagonie czyta „New York Daily News” z 1 maja 1988 roku. Główny artykuł opisuje straszny wybuch, który zerwał dach z samolotu linii Aloha Airlines lotu 243. Nagłówek cytuje jednego z ocalałych: „ONLY GOD WAS ABOVE US”.

Aby uczcić tydzień premiery, 8 kwietnia Vampire Weekend wystąpi w Austin podczas całkowitego zaćmienia Słońca.„Only God Was Above Us” to pierwsze pełne wydawnictwo Vampire Weekend od „Father of the Bride” z 2019 roku, który był ich trzecim z rzędu albumem #1 na liście Billboard 200.

Nominowany do Grammy w kategorii Album roku, krążek zdobył nagrodę dla Najlepszego albumu alternatywnego – było to drugie zwycięstwo zespołu w tej kategorii. David Frick z „Rolling Stone” opisał album jako „arcydzieło”. Wraz z towarzyszącą wyprzedaną trasą koncertową, era „Father of the Bride” umocniła status zespołu jako „Najlepszego indie zespołu pokolenia” (USA Today).

„Only God Was Above Us” ukaże się w formie cyfrowej oraz na CD, standardowym czarnym winylu, limitowanym przezroczystym winylu (dostępnym w sklepie zespołu), a także z alternatywną okładką (dostępną wyłącznie w niezależnych sklepach). Jest na co czekać!