zestawienia

Till Lindemann solo - oto nasze TOP6 najlepszych autorskich kompozycji muzyka

2024-05-01 13:43

Till Lindemann to już prawdziwy człowiek-legenda. Muzyk zyskał powszechne uznanie jako wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista niemieckiego zespołu Rammstein, jednak Till świetnie radzi sobie także, tworząc poboczne projekty. Jakie są najlepsze numery artysty, spoza dyskografii macierzystej formacji? Sprawdź naszą galerię!

Till Lindemann urodził się 4 stycznia 1963 roku w Lipsku, ówcześnie w Niemczech Wschodnich, jako syn dziennikarki, Brigitte Hildegard „Gitty” Lindemann i uznanego niemieckiego poety, Wernera Lindemanna. Gdy Till był nastolatkiem, jego rodzice rozwiedli się, a on postanowił zamieszkać z ojcem - nie trwało to jednak długo. Werner był uzależniony od alkoholu i jak sam później przyznał w swojej książce, zupełnie nie radził sobie z wychowaniem nastoletniego chłopca. Lindemann uczęszczał do szkoły sportowej, specjalizował się w pływaniu, odnosił w tym zakresie bardzo duże sukcesy, zakwalifikowano go nawet do udziału w Igrzyskach Olimpijskich, które miały się odbyć w Moskwie w 1980 roku, jednak kontuzja skutecznie uniemożliwiła te plany. Po latach Till przyznał, że nie lubił szkoły sportowej, a szczególnie panującego tam rygoru. Od zawsze jego miłością była muzyka, a ta zaczęła się niewinnie, od albumu Stormbringer Deep Purple. 

Till Lindemann - 6 najlepszych solowych numerów artysty / Eska ROCK

Till Lindemann - początki kariery

Profesjonalną karierę Till rozpoczął w 1986 roku, kiedy to został perkusistą kapeli First Arsch, która wydała album Saddle Up. To właśnie w tym zespole grali także Richard Kruspe i Paul Landers. Paul grał też w punkowej grupie Feeling B, której członkami byli także Christoph Schneider i Christian „Flake” Lorenz. Ostatecznie Panowie postanowili porzucić dawne projekty i stworzyć wspólny zespół, który przybrał nazwę Rammstein. Debiutancki album formacji, zatytułowany Herzeleid, ukazał się w 1995 roku i natychmiast osiągnął duży sukces na terenie rodzimych Niemiec.  Wydany dwa lata później Sehnsucht stał się popularny na terenie Stanów Zjednoczonych, swój udział miał w tym Trent Reznor, a grupa wyruszyła w trasę po tej części świata. Kolejne albumy, trasy, to następne wielkie sukcesy i ogromna sympatia fanów na całym świecie, którzy cenili nie tylko świetne połączenie muzyki metalowej ze stylistyka elektroniczną, ale też widowiskowe, pełne efektów pirotechnicznych koncerty. Rammstein działa w niezmienionym składzie od prawie trzydziestu lat, mając na koncie osiem albumów studyjnych, z czego najnowszy, zatytułowany Zeit, ukazał się w kwietniu 2022 roku.

Till Lindemann - działalność w ramach kariery solowej

Till to nie tylko Rammstein! W 2015 roku, dokładnie w dniu 52. urodzin muzyka, ogłoszono, że, wraz z Peterem Tägtgrenem stworzył on zupełnie nowy projekt, sygnowany nazwą LINDEMANN. W czerwcu tego samego roku ukazał się debiutancki album grupy, Skills in Pills, jedyny jak dotąd, na którym Till śpiewa w całości po angielsku. W 2019 roku wydany został drugi krążek projektu, F&M. Artysta pisze także wiersze, okazjonalnie pojawia się w filmach, ma na koncie trzy solowe single - Alle Tage ist kein Sonntag, Любимый город Ich hasse Kinder. W tym roku Till powraca z nowym albumem - Zunge, który ukazał się dokładnie 3 listopada. Muzyk promuje nowy materiał na trasie koncertowej - w jej ramach zawitał także do Polski - Lindemann wystąpił w katowickim Spodku 26 listopada ubiegłego roku.

Till Lindemann - najlepsze solowe kawałki artysty

Jakie numery artysty, nagrane w ramach pobocznych projektów i kariery solowej, można zaliczyć do grona tych najlepszych? Sprawdź naszą galerię na samej górze artykułu!

Poniżej za to sprawdź, które zespoły ceni Till: