Sześć taśm The Beatles idzie pod młotek. Co na nich jest?

i

Autor: Gotta Have Rock and Roll

Sześć taśm The Beatles idzie pod młotek. Co na nich jest?

2023-09-21 13:01

Kiedy w Polsce używa się w dyskursie publicznym słowa "taśmy" najczęściej pada ono w kontekście afer podłuchowych z udziałem urzędników i polityków. To o tyle anachroniczne, że dziś przecież nie korzysta się już z magnetofonów analogowych, a kasety interesują wąskie grono kolekcjonerów i alternatywnych wydawców. To naprawdę nisza w niszy. Jednak na to, co jest na tych kasetach łapczywie spogląda cały muzyczny świat.

Jeśli kategoria "nieznane nagrania" pojawia się obok nazwy The Beatles można spodziewać się prawdziwego tsunami zainteresowania. Wiadomo, Czwórka z Liverpoolu na zawsze zmieniła oblicze całej kultury popularnej i dotarła ze swoją muzyką tam, gdzie nie udało się to wcześniej żadnemu amerykańskiemu czy europejskiemu wykonawcy. Zatem jeśli jeszcze jest coś w ich historii do odkrycia, emocji nie zabraknie.

Sześć kaset zostało wystawionych na aukcji w "Gotta Have Rock and Roll" – domu aukcyjnym specjalizującym się w pamiątkach i artefaktach muzyki, sportu i popkultury. Wedle początkowych wycen taśmy powinny osiągnąć cenę między 300 a 500 tysięcy dolarów. Kolekcję nazwano "The Beatles Derek Taylor Never-Before-Heard Collection of Lost Beatles Recordings" i zawiera ona nagrania kilku piosenek oraz wywiady z muzykami.

Kaseta numer 1 to nagrania przygotowań do nagrania albumu "Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band". Zarejestrowano je na przestrzeni lat 1966-67, a do tego można tu także posłuchać odgłosów zwierząt gospodarskich, wokali z różnymi akcentami oraz Paula McCartney'a, który narzeka na gorąc. Druga taśma to znów zabawy językowe George'a Harrisona oraz wspólne jamowanie z Bonzo Dog Doo-Dah Band. Do tego jest tu także "While My Guitar Gently Weeps" zagrane wspólnie z Jimmy'm Page. Na płytowym wydaniu tej piosenki solówkę nagrał Eric Clapton. Trzecia z taśm to jeszcze więcej nagrań Harrisona z Doo-Dah Band. Na czwartej taśmie można usłyszeć 45-minutową rozmowę z Johnem Lennonem. Ponoć pada tu wiele ciekawych osobistych słów na temat relacji z Yoko Ono. Na piątej taśmie usłyszymy natomiast partnerkę wokalisty – zarówno jej słynne pierwotne krzyki jak i rozmowę o Lennonie. Ostatnia z taśm została nagrana w okresie świąt Bożego Narodzenia. John Lennon gra tutaj na gitarze akustycznej i śpiewa piosenki napisane wspólnie z Kyoko Chan Cox, córką Yoko Ono z jej pierwszego małżeństwa.

Taśmy są sprzedawane jako przedmioty i ten kto je kupi nie dostanie praw do rozpowszechniania i publikowania tych nagrań. Raczej nie spodziewajmy się, że będą wydane w dostępnej wszystkim formie. Może jednak trafią do rąk biografów, którzy odsłonią przed nami kolejne rozdziały historii legendarnej grupy.

Świętokrzyskie. 10 Festiwal Kielce ROCKują z gwiazdami