Sorry Boys nagrał płytę z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Szczegóły projektu

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Ola Bodnaruś ZESPÓŁ SORRY BOYS Z PŁYTĄ ORAZ KONCERTEM Z OKAZJI 79. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Sorry Boys nagrał płytę z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wyjątkowy album już dostępny!

2023-07-21 10:32

Zespół Sorry Boys na zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego upamiętni 79. rocznicę Powstania Warszawskiego. Artyści przygotowali materiał na płytę, wystąpią także na koncercie w Parku Wolności przy Muzeum. Album zawiera osiem autorskich kompozycji z tekstami Beli Komoszyńskiej, Miuosha, Zuzanny Ginczanki i Pabla Nerudy. Nie zabrakło również nowego wykonania legendarnej piosenki Czesława Niemena „Sen o Warszawie”, która dopełnia całość. Płyta nosi tytuł „Moje serce w Warszawie”.

„Moje serce w Warszawie” to podróż przez lato 1944 roku, historię miłości młodych warszawiaków, nadziei, która towarzyszyła Powstańcom w początkowej fazie Powstania, aż po śmierć, stratę i ucieczkę w marzenia. Unosimy się nad Warszawą, oglądamy tamte wydarzenia jak przez sen. Bohaterką płyty jest też sama stolica, pięknie personifikowana w utworze „Miasto Warszawa” – erotyku napisanym przez chilijskiego poetę i noblistę, Pabla Nerudę.

Stolica od lat pozostaje niezmiennie inspiracją dla artystów, dlatego album stworzony przez zespół Sorry Boys na 79. rocznicę Powstania Warszawskiego zatytułowaliśmy "Moje serce w Warszawie". Przechowujemy w pamięci historie osób, które tu żyły, marzyły, kochały, walczyły i ginęły. Uczucia te i opowieści znalazły swój wyraz w przejmującym albumie, który usłyszymy 21 lipca na koncercie w Muzeum Powstania Warszawskiego – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Najlepsze rockowe i metalowe albumy 2022 roku - Polska

Wyjątkowy projekt

Jednym z utworów na płycie jest piosenka „Jan”. To zaśpiewana treść autentycznego listu Powstańca Jana Kluczewskiego, dziadka członka Sorry Boys – Piotra Blaka. Jan Kluczewski, pseudonim Krawczyk, był żołnierzem kompanii „Koszta”. Wraz z kuzynami swojej żony Danki, Jackiem i Witkiem Gosławskimi, zginął 6 września 1944 roku podczas bombardowania kamienicy przy ul. Moniuszki 7. Jan miał wówczas 24 lata. Na początku i końcu utworu znajdują się słowa Danki o zmarłym mężu i czasie Powstania, które nagrała kilka lat przed swoją śmiercią. Dożyła 97 lat.

Ta płyta rosła w nas od kilku lat. Warszawa jest dla mnie wielką inspiracją, piszę o niej piosenki na niemal każdą płytę Sorry Boys. Codziennie rano, kiedy przez okna naszego domu patrzę na horyzont Warszawy, witam się z miastem, którego mogło nie być. A ona odżyła, dzięki miłości. I z miłości do tego miasta powstał nasz album "Moje serce w Warszawie" - powiedziała Bela Komoszyńska, wokalistka z zespołu Sorry Boys.

Szczegóły projektu

W oprawie graficznej płyty znalazły się powstańcze listy, zdjęcia i inne materiały należące do Piotra Blaka, który od ponad siedmiu lat prowadzi działalność poszukiwawczą związaną z kompanią „Koszta”, za co w 2022 roku otrzymał nagrodę BohaterON.

Za produkcję muzyczną albumu odpowiada Jan Biedziak. Gościnnie wystąpili: Robert Gawliński, Natalia Szroeder, Dawid Tyszkowski i Jan Biedziak. Za oprawę graficzną odpowiada Ola Bodnaruś.

Jan Kluczewski, pseudonim Krawczyk, jest również bohaterem wywiadu z cyklu „Korzenie pamięci”, czyli rozmów przeprowadzanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z członkami rodzin Powstańców. Rozmowa z Piotrem Blakiem, wnukiem Jana Kluczewskiego „Krawczyka” oraz krewnym Witolda Gosławskiego „Garbatego” i Jacka Gosławskiego „Kostka”, jest dostępna w serwisie YouTube.

Okładka

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Ola Bodnaruś Okładka albumu

Koncert i spotkania towarzyszące

Sprzedaż biletów na koncert rozpoczęła się 29 czerwca, o godz. 12.00 na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego i Eventim oraz w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego. II tura sprzedaży ruszyła: 12 lipca, o godz. 12.00. Płyta jest już dostępnado odsłuchu!

Koncert Sorry Boys i gości odbędzie się 21 lipca, o godz. 20.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.