Słynna okładka Led Zeppelin sprzedana! Pobito pewien rekord

i

Autor: Universal Archive/UIG Art and History/East News 55 lat od scenicznego debiutu Led Zeppelin

Słynna okładka Led Zeppelin sprzedana! Wspaniałe wieści na 55-lecie scenicznego debiutu zespołu!

2023-09-06 12:41

7 września 1968 roku, dokładnie 55 lat temu, swój sceniczny debiut zaliczył zespół, który dziś cieszy się statusem legendarnego. Co prawda Led Zeppelin działali wtedy jeszcze jako The New Yardbird, ale jest to data szczególna dla historii rocka. Z tej okazji piszemy więc o najlepszym dowodzie na to, że legenda formacji nie mija!

W lipcu 1968 roku doszło do zmian w zespole The Yardbirds. Ze składu odeszło większość członków, a Jimmy Page i Chris Dreja zostali prawa do wykorzystywania nazwy grupy, by wypełnić jej zobowiązania. Gitarzysta szybko przystąpił do formułowania nowego składu, który ostatecznie utworzył on, wokalista Rober Plant, perkusista John Bonham i basista John Paul Jones (Dreja wycofał się z tych działań). Początkowo projekt działał jako The New Yardbirds i to właśnie pod tą nazwą dał swój pierwszy koncert. Miał on miejsce dokładnie 55 lat temu, czyli 7 września 1968 roku w Gladsaxe Teen Club, mieszczącym się w szkolnej sali gimnastycznej pod Kopenhagą w Danii. Tego dnia grupa około 1200 uczniów miała okazję usłyszeć, po raz pierwszy w historii na żywo, chociażby późniejszy klasyk Dazed and Confused. Niedługo później Panowie zmienili nazwę grupy na Led Zeppelin, a już w styczniu 1969 roku światło dzienne ujrzał debiutancki album zespołu, zatytułowany po prostu eponimem, który okazał się być przełomowy dla historii hard rocka.

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

Legenda wiecznie żywa

Zespół funkcjonował przez kolejne dwanaście lat, wydając łącznie osiem płyt, w tym legendarne Led Zeppelin IV, Houses of the Holy, Physical Graffiti czy ostatnią In Through the Out Door. 

Drugi z wymienionych albumów świętował w tym roku swoje pięćdziesięciolecie, a ze względu na nietypowe i różnorodne brzmienie, nawiązujące chociażby do reggae, od dawna jest przedmiotem dyskusji i ma wierne grono zarówno wiernych zwolenników, jak i przeciwników. Okazuje się, że tych pierwszy jest więcej i dają oni dowód na to, że nawet 55 lat po powstaniu, legenda Led Zeppelin jest wciąż żywa.

Okładka płyty Led Zeppelin sprzedana za REKORDOWĄ sumę!

To właśnie okładka Houses of the Holy została wystawiona na specjalnej aukcji, organizowanej przez Gildings Auctioneers. Mowa jednak o niezwykle szczególnym wydaniu, gdyż podpisanym przez wszystkich członków Led Zeppelin. Szacuje się, że takowych istnieje mniej niż 30 sztuk, a podpisy na tej konkretnej udało się zdobyć w 1977 roku pewnemu sprzedawcy podczas przypadkowego spotkania z zespołem na lotnisku Gatwick, gdy ten wracał do Wielkiej Brytanii na przerwę podczas tournée po Ameryce.

Okładka została sprzedana za 15 tysięcy funtów, czyli około 79 tysięcy złotych! Co ciekawe, mówimy tu o samym opakowaniu, pozbawionym płyty, zaoferowana suma jest więc tym bardziej zaskakująca, że szacowano, że kupujący będą w stanie dać za nią maksymalnie od 1200 do 1800 funtów. 

Byliśmy podekscytowani osiągnięciem tak zdumiewającego rezultatu w przypadku tego zestawu autografów członków Led Zeppelin 50 lat po pierwotnym wydaniu albumu "Houses Of The Holy". [...] Ten znakomity wynik świadczy zarówno o wartości, jaką przywiązuje się do w pełni podpisanych pamiątek po Led Zeppelin, jak i ogólnej sile rynku aukcji takich przedmiotów - komentuje Andrew Smith, specjalista ds. muzyki i pamiątek w Gildings Auctioneers w Market Harborough w Leicestershir