Skaldowie

i

Autor: AKPA

Wiadomości

Skaldowie będą dalej działać po śmierci Jacka Zielińskiego. Kto zostanie nowym wokalistą grupy?

Formacja Skaldowie, po śmierci wokalisty Jacka Zielińskiego, zamierza wciąż grać. Potwierdził to Andrzej Zieliński w rozmowie z "Super Expressem". Kto więc dołączy do grupy? Pianista zdradził co nieco w tym temacie.

Skaldowie dalej będą grać. Kto zostanie nowym wokalistą grupy?

Jacek Zieliński, współzałożyciel legendarnej formacji Skaldowie, zmarł 6 maja 2024 w wieku 77 lat. Wokalista od kilku lat poważnie chorował. Artysta został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Krótko po śmierci jego brat, Andrzej Zieliński, został zapytany, jaka przyszłość czeka zespół Skaldowie. – Moja muzyka nie umarła. Będziemy dalej ją grać. Będę współpracował z innymi wokalistami, bo moja muzyka będzie obecna do końca świata – powiedział wówczas w rozmowie z "Super Expressem". 

Gene Simmons - „Rock nic nie znaczy - teraz rządzi Taylor Swift”. Ma rację?

Ostatnio Zieliński potwierdził swoje słowa: Skaldowie na pewno będą kontynuować działalność. – Będziemy grali dalej, jest nas nadal pięciu z oryginalnego składu. Na razie ze względu na zobowiązania wokalistów będą się oni zmieniać – dodał na łamach "Super Expressu". 

Kto mógłby współpracować z grupą? Andrzej Zieliński zdradził, we wspomnianej rozmowie, parę nazwisk. – Trudno powiedzieć, z kim uda nam się nawiązać kontakt. Śpiewaliśmy na przykład z Kubą Badachem. Są też Stanisław Wenglorz czy Marek Piekarczyk. Ten drugi wiele razy śpiewał z nami utwór "Nie widzę ciebie w swych marzeniach" – ujawnił Zieliński, który nie wyklucza, że w niedalekiej przyszłości Skaldowie mogą mieć jednego, stałego wokalistę. 

Formacja Skaldowie powstała w 1965 roku. W swojej twórczości grupa łączy różne gatunki muzyczne m.in. big-beat, rock progresywny czy folklor góralski. Skaldowie są znani z takich utworów, jak m.in. "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Prześliczna wiolonczelistka" czy "Medytacje wiejskiego listonosza".

Muzyka rockowa lat 70-tych w Polsce. Oto albumy, które zdefiniowały gatunek: