Rammstein

i

Autor: Materiały prasowe

ze świata rocka

Rammstein - “Deutschland” to PLAGIAT?! Zespół został pozwany przez francuską formację

2024-04-01 10:41

O zespole Rammstein ostatnimi czasy jest szczególnie cicho, a muzycy grupy zdają się w spokoju przygotowywać do nadchodzącej trasy koncertowej. Tymczasem formacji przychodzi zmierzyć się z bardzo poważnymi oskarżeniami! Czy Rammstein dopuścili się plagiatu na jednym ze swoich najgłośniejszych utworów ostatnich lat?!

28 marca 2019 roku zespół Rammstein oficjalnie zapowiedział swój siódmy album. Jako pierwszy singiel z płyty "bez tytułu" wydany został utwór Deutschland, który wzbudził ogromny rozgłos na całym świecie. Wszystko to głównie za sprawą teledysku w reżyserii Spectera Berlina, który przedstawia różne istotne wydarzenia z perspektywy historii państwa niemieckiego, w tym II Wojnę Światową oraz Holocaust, ofiarami którego w klipie padają członkowie zespołu, każdy reprezentujący inną wykluczoną grupę: homoseksualistów, Żydów i więźniów politycznych. Rozgłos wokół wideo przełożył się oczywiście na ogromny sukces, chwytliwej również w warstwie muzycznej i tekstowej, kompozycji dzięki czemu dotarła ona na szczyt listy przebojów w Niemczech i stała się pierwszą w katalogu grupy od dziesięciu lat, która pojawiła się w oficjalnym brytyjskim zestawieniu, konkretnie na pozycji 98. (wcześniej do miejsca 95. dotarł w 2009 roku kawałek Pussy).

Rammstein - najlepsze teledyski zespołu / Eska Rock

Rammstein oskarżony o plagiat!

Teraz, niemal równo pięć lat po premierze utworu, znów znalazł się on na językach wszystkich! To ze względu na oskarżenie, jakoby wiodący riff, słyszalny w Deutschland został splagiatowany!

Poważne działa w kierunku Rammsteina wytoczył francuski duet synthwave, Ninja Cyborg. Ten już w 2021 roku twierdził, że słynna kompozycja niemieckiego zespołu jest plagiatem jej numeru The Sunny Road, który ukazał się w 2018 roku, na rok przed premierą singla Rammsteina. Duet zwracał uwagą na podobieństwo przede wszystkim riffu, jednak wtedy wniosek ten został odrzucony. Muzycy zdecydowali się jednak złożyć apelację i zwrócili się do paryskiego sądu apelacyjnego, by opinię w sprawie wydał ekspert muzyczny Richard Dubugnon. Ten potwierdził, że według niego, Rammstein "zapożyczył" nie tylko riff, ale także inne muzyczne elementy z The Sunny Road Ninja Cyborg. Grupa wskazuje więc, że bez wątpienia mamy w tej sytuacji do czynienia z plagiatem. Co ciekawe, duet już kilka lat temu oskarżony został przez fanów Rammsteina o plagiat Deutschland, choć ich piosenka ukazała się wcześniej.

Sprawa będzie miała swój finał w sądzie, przed paryską przed Izbą Własności Intelektualnej. Datę wyznaczono na 10 września.

Słychać podobieństwo między tymi numerami?

Spróbuj się w quizie o Rammstein!

Rammstein - jak dobrze znasz niemiecką legendę industrial metalu? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Kiedy odbył się pierwszy występ Rammstein w Polsce?