Przełomowe single Depeche Mode. To te utwory wpłynęły na karierę formacji

2024-02-27 13:58

Depeche Mode rozpoczęli karierę muzyczną ponad czterdzieści lat temu. Przez cały ten czas grupa wydała czternaście albumów studyjnych i zaprezentowała fanom ponad pięćdziesiąt singli. Choć nie wiadomo, co dalej z działalnością grupy, w związku z nagłą śmiercią Andy'ego Fletchera, to jej muzyka na zawsze wpisała się w historię muzyki. Zdecydowaliśmy się wybrać dla was cześć piosenek, które okazały się być przełomowe dla kariery Dave’a Gahana i spółki.

Depeche Mode to grupa, która bardzo sprawnie porusza się między różnymi gatunkami muzycznymi. Choć określana jest przede wszystkim jako grająca muzykę elektroniczną, to nie brak w ich twórczości wpływów cięższego brzmienia, popu czy nowej fali. Zespół jest aktywny na rynku już od 1980 roku, również od tego czasu grupę tworzyli Dave Gahan (wokal), Andy Fletcher (keyboard, bass) Martin Gore (keyboard, gitara) i Vince Clarke, którego w latach i w latach 1982-1995 zastąpił Alan Wilder. Niestety, 26 maja z powodu rozwarstwienia aorty zmarł nagle Andy Fletcher. Formacja, w składzie Dave Gahan-Martin Gore zdecydowała się kontynuować działalność - duet wydał w marcu 2023 roku świetnie przyjęty przez rynek album Memento Mori. 

Depeche Mode - przełomowe single zespołu / Eska Rock

Depeche Mode - dyskografia i nagrody

Trio ma na swoim koncie piętnaście albumów studyjnych, z czego ostatnim, zagranym z udziałem Fletcha, okazał się być krążek, zatytułowany Spirit, który miał swoją premierę w 2017 roku. Na dyskografię grupy składają się krążki, które obecnie mają już status kultowych, m.in. Music for the Masses, Violator, Songs of Faith and Devotion czy Ultra. W trakcie długoletniej kariery Depeche Mode został nominowany do takich nagród jak Billboard Music Awards, Brit Awards (wygrana za singiel Enjoy the Silence), Echo Award i Grammy. W 2020 roku zespół został wprowadzony do kultowej Rock & Roll Hall of Fame.

ZOBACZ TAKŻE: Depeche Mode - "Memento Mori" - recenzja

Przełomowe utwory Depeche Mode

Choć grupa ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt singli, my zdecydowaliśmy się wskazać kilka, które miały największy wpływ na karierę zespołu i okazały się być dla niego przełomowe. Znajdziesz je w galerii na samej górze artykułu!

Sprawdź poniżej najlepsze covery klasycznych kompozycji Depeche Mode!