Pink Floyd świętuje 50-lecie The Dark Side of The Moon. Nadchodzi wydanie specjalne albumu!

i

Autor: Bridgeman Images/East News Nowe wydanie albumu "The Dark Side of The Moon" z okazji 50 lat od premiery

Pink Floyd świętuje 50-lecie "The Dark Side of The Moon". Co znajdzie się w wydaniu specjalnym albumu?

2023-01-20 10:24

W 2023 roku mija dokładnie pięćdziesiąt lat od premiery przełomowego albumu "The Dark Side of the Moon". Wydawnictwo, uznawane jest obecnie za prawdziwe "opus magnum" zespołu Pink Floyd i wciąż cieszy się ogromnym uznaniem. Żyjący członkowie grupy nie mogli zostawić tej wyjątkowej rocznicy bez niespodzianki dla fanów.

Lata 70. okazały się być kluczowe w karierze zespołu Pink Floyd. Brytyjska formacja wydawała nowe albumy niemal co roku, a na każdym prezentowała kolejne etapy swojego wyjątkowego, charakterystycznego brzmienia. Przełomem okazały się być lata 1972 i 1973 roku - muzycy zaakceptowali pomysł Rogera Watersa, by nagrać album, skoncentrowany wyłącznie wokół jednego tematu, postanowili także popracować dogłębniej nad materiałem, który powstawał w ostatnich latach. Efektem stał się wydany 1 marca 1973 roku projekt, zatytułowany The Dark Side of The Moon, poruszający takie tematy jak chciwość, konflikty, śmierć, upływ czasu. Płyta stała się jedynym z najbardziej uznanych przez krytyków wydawnictw muzycznych w historii, a jej wpływ na brzmienie współczesnej muzyki określany jest jako olbrzymi. To właśnie ona zapewniła zespołowi największe uznanie, rozpoznawalność, bogactwo i sławę. Do historii przeszła już także okładka, autorstwa Storma Thorgersona, przedstawiająca pryzmat.

Pink Floyd świętuje 50-lecie "The Dark Side of The Moon". Nadchodzi wydanie specjalne albumu!

W 2023 roku mija więc dokładnie pięćdziesiąt lat od premiery tego legendarnego wydawnictwa. To właśnie z tej okazji, dokładnie 1 marca, na rynku ukaże się wyjątkowa książka, zawierająca niepublikowane dotąd fotografie zespołu z ery The Dark Side of The Moon, a także archiwalne recenzje występów z trasy, promującej album - to jednak nie wszystko! Tego samego dnia swoją premierę będzie miał wyjątkowy boks, zawierający rocznicową reedycję albumu oraz inne muzyczne niespodzianki dla fanów formacji - co wejdzie w jego skład?

Zestaw zawiera zremasterowany na nowo album, w wersji na CD i winylu, a także wydania na Blu-ray. W skład boksu wejdą także: nagranie koncertu The Dark Side of the Moon - Live at Wembley Empire Pool, London w tych samych formatach, książka z archiwalnymi zdjęciami, repliki 7-calowych singli Money Any Color You Like na stronie B i Us and Them i Time na B. Fani znajdą dla siebie także liczne naklejki, plakaty, a także zaproszenie na odsłuch The Dark Side of the Moon w londyńskim planetarium. Wydawnictwo jest już dostępne w przedsprzedaży pod linkiem. Wraz z zapowiedzią, zespół podzielił się ze światem zremasterowaną wersją utworu Brain Demage.

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?