Pamiętacie Czarną Żmiję. Ten rockowy artysta tak kocha serial, że nawiązał do niego na okładce płyty

i

Autor: YouTube

Pamiętacie "Czarną Żmiję". Ten rockowy artysta tak kocha serial, że nawiązał do niego na okładce płyty

2023-04-12 12:47

Brytyjski serial z lat osiemdziesiątych jest przykładem tego jak dobra komedia się nie starzeje. Cztery serie, każda rozgrywająca się w innym okresie historycznym, to prawdziwa uczta angielskiego humoru: często czarnego, niegrzecznego i nieskrępowanego.

Na ekranie wspaniały Rowan Atkinson, który w każdym kolejnym wcieleniu jest jeszcze lepszy. Okazjonalnie pojawia się także Stephen Fry, a uważny widz dostrzeże także Hugh Laurie, który na dekady przed sukcesem jako Dr House pokazywał tu swój komediowy talent. Bez oszałamiających efektów specjalnych, bez wielkich budżetów. Stabilna kamera czasem zbliża nawet serial do złożonego ze skeczy teatru telewizji. Jednak nawet jeśli forma nie jest tak oszałamiająca jak ta, do której przyzwyczajają nas serialowe przeboje wielkich sieci, to treść pozostaje nierdzewna.

Dziś, gdy całe pokolenie wychowane na „Czarnej Żmii” jest już dorosłe i nierzadko ma własne dzieci, także artyści chętnie nawiązują do ulubionego serialu. Szwedzki heavy metalowy multiinstrumentalista i producent Cederic Forsberg znany jest przede wszystkim ze swojego projektu Blazon Stone, który kontynuuje tradycję pirackiego metalu a’la najlepsze czasy Running Wild. To właśnie na okładce tej płyty znalazły się dwie główne postaci z trzeciego sezonu serialu: zagrany przez Hugh Laurie książę Walii oraz Baldrick, w którego wcielał się sir Anthony Robinson. Nie jest to przypadek, bo muzyka i teksty Blazon Stone, podobnie jak niektóre utwory i płyty Running Wild, bazują na historii XVIII i XIX wieku.

Nasza redakcja oczywiście gorąco zachęca do zapoznania się zarówno z serialem, jak i muzyką Blazon Stone, bo czemu nie odkryć dwóch ciekawych rzeczy w kulturze naraz, prawda? Dla zachęty dorzucamy Wam filmik, gdzie Cederic Forsberg prezentuje heavy metalową aranżację tematu z czołówki serialu.

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock