Odsłuch The Dark Side of The Moon podczas zaćmienia księżyca? Wyjątkowa akcja zespołu Pink Floyd

i

Autor: Bridgeman Images/East News Klasyczny album Pink Floyd odtworzony podczas zaćmienia księżyca

Odsłuch "The Dark Side of The Moon" Pink Floyd podczas zaćmienia księżyca? Wyjątkowy moment przeobrażony w dokument [ZWIASTUN]

2023-10-10 14:47

W czwartek 20 kwietnia miało miejsce hybrydowe zaćmienie księżyca. W wyjątkowy sposób moment ten postanowił uczcić zespół Pink Floyd. Grupa skorzystała z okazji i zaprosiła grupę fanów do świętowania pięćdziesięciolecia klasycznego albumu "The Dark Side of The Moon". Tego dnia odbył się niezwykle wyjątkowy odsłuch płyty. Całość zostanie upamiętniona w filmie dokumentalnym.

Dokładnie 1 marca cały świat muzyki świętował pięćdziesięciolecie klasycznego albumu The Dark Side of the Moon zespołu Pink Floyd. Wydawnictwo ukazało się w 1973 roku jako ósmy projekt brytyjskiej formacji i stanowił zwarty album koncepcyjny, poruszający tematy konsumpcji, chciwości, ludzkiej psychiki, relacji międzyludzkich czy przemijania. Płyta osiągnęła bardzo duży sukces krytyczny i komercyjny już w momencie wydania, do czego w dużym stopniu przyczynił się utwór Money. The Dark Side of the Moon uznawany jest za jedno z najważniejszych wydawnictw w historii muzyki, płyta ta została wpisana na listę Biblioteki Kongresu jako dzieło "warte zachowania na zawsze ze względu na jego kulturowe, historyczne lub estetyczne znaczenie w dziedzictwie dźwiękowym narodu".

Pink Floyd - 5 ciekawostek o albumie “The Dark Side of the Moon” | Jak dziś rockuje?

Pink Floyd i zaćmienie księżyca - niezwykle wyjątkowy odsłuch płyty

Jednym z elementów świętowania rocznicy wydania albumu był konkurs, którego wygrani zostali zaproszeni na niezwykle wyjątkowy odsłuch klasycznego wydawnictwa. Ośmiu szczęśliwców zostało zabranych w czwartek 20 kwietnia na plażę w Ningaloo Marine Park (Nyinggulu) w Exmouth - miejsce to wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajduje się w Zachodniej Australii. Na miejscu miał miejsce odsłuch legendarnego albumu, a całość odbyła się w wyjątkowych warunkach - podczas hybrydowego zaćmienia księżyca! Na terenie parku ustawiony został pomnik ogromnej, czarnej piramidy, a słuchacze stali wokół niej podczas całego wydarzenia.

Nadchodzi nowy film dokumentalny

Już w piątek 13 października na rynek trafi nowe, jubileuszowe wydanie klasycznego albumu. Zremasterowane na nowo wydawnictwo można było zakupić już wcześniej w ramach specjalnego boksu, teraz jednak trafia do sprzedaży samodzielnie. To jednak nie jedyna gratka dla fanów Pink Floyd, które będzie miała swoją premierę tego dnia!

Wyjątkowe wydarzenie z kwietnia zostało oczywiście sfilmowane i ukaże się w formie filmu dokumentalnego, zatytułowanego Eclipse! Będzie on dostępny na kanale zespołu Pink Floyd w serwisie YouTube w piątek, najpewniej o godzinie 18:00 czasu polskiego! Za projekt odpowiada konsultant kreatywny formacji i współzałożyciel Hipgnosis, Aubrey ‘Po’ Powell, całość wyreżyserował Benny Tricket, a wyprodukował Fiz Oliver. Poniżej zwiastun dokumentu, który śledzić będzie przygodę ósemki, tu nazywanej jako "Astronome Domine Eight".