Nightwish wracają do Polski. Arena Gliwice wypełni się magią 14 grudnia

i

Autor: Gonzales Photo/Avalon/REPORTER Nightwish na koncercie w Polsce

Nightwish wracają do Polski. Arena Gliwice wypełni się magią 14 grudnia

2022-12-13 15:28

Trasa koncertowa Nightwish, promująca album „Human. :II: Nature.”, była kilkukrotnie przekładana ze względu na pandemię, ale koniec z oczekiwaniem. Fińscy mistrzowie symfonicznego metalu już do nas jadą i biorą ze sobą przyjaciół z Beast In Black i Turmion Kätilöt. Bilety powoli zaczynają się kończyć!

Nightwish, dowodzony przez klawiszowca Tuomasa Holopainena, od drugiej połowy lat 90. wytycza w świecie metalu swój własny szlak. Jego znakiem rozpoznawczym są zaraźliwe melodie, bombastyczne aranżacje oraz kobiecy głos, łączący słodycz i siłę – obecnie zadanie to wypełnia Floor Jansen, która w roli wokalistki Nightwish zadebiutowała na albumie „Endless Forms Most Beautiful”. Nie ma chyba metalowego zespołu, który w XXI wieku odniósłby bardziej spektakularny sukces.

Wiosną 2020 roku ukazał się długo oczekiwany, podwójny album „Human. :II: Nature.”, zawierający 17 premierowych kompozycji. Tematyka utworów obejmuje relacje ludzkości z naturą, technologią oraz sztuką. Materiał trudno przyporządkować jednemu gatunkowi – pełen jest nieoczekiwanych zwrotów akcji, od rocka do metalu, do folku po neoclassical, ale zawsze jest to 100% Nightwish.

Nightwish wracają do Polski. Arena Gliwice wypełni się magią 14 grudnia

Beast In Black, gość specjalny koncertu, to grupa założona w 2015 roku w Helsinkach przez grającego wcześniej w Battle Beast gitarzystę i wokalistę Antona Kabanena. Ich debiutancki album "Berserker" (2017) pokrył się złotem, co jest dowodem na to, że na mocną, melodyjną muzykę, w której ścierają się wpływy Accept, Judas Priest, Blind Guardian czy Manowar zawsze będzie zapotrzebowanie. Najnowsza płyta zespołu – „Dark Connection” (2021) – to potwierdzenie, że w kategorii melodyjny power metal Beast In Black mieszczą się w czołówce stawki.

Supportem jest Turmion Kätilöt, a więc Położne Potępienia – równie szalona jest ich muzyka. Potężne, deathmetalowe brzmienie koegzystuje tu z zimną mechaniką industrialu i taneczną rytmiką, ale starcza miejsca również na hymniczne refreny, wykrzyczane przez dwóch wokalistów. Niektórzy mówią, że Turmion Kätilöt to party metal – owszem, ale przy założeniu, że jest to impreza BDSM w schronie przeciwatomowym urządzona dla tych, co przetrwali nuklearną zagładę i jest im już wszystko jedno.

Najlepsze wokalistki rockowe - zagranica

Nightwish zagrają w Gliwicach - najważniejsze informacje

  • Kiedy: 14 grudnia (środa) 2022
  • Gdzie: Gliwice @ Arena Gliwice, ul. Akademicka 50
  • Bilety: 199 – 279 zł – miejsca stojące, 199 – 299 zł – miejsca siedzące
  • Organizator: Mystic Coalition