Świeczka

i

Autor: Pixabay/zdj. ilustracyjne

Ostatnie pożegnanie

Nie żyje Mark James. Był autorem słynnych hitów Elvisa Presleya

Zmarł Mark James, wybitny kompozytor i autor piosenek, który współpracował m.in. z królem rock'n'rolla, Elvisem Presleyem. Miał 83 lata.

Nie żyje Mark James. Współpracował z Elvisem Presleyem

8 czerwca, w swoim domu w Nashiville, zmarł kompozytor Mark James. Miał on 83 lata. Informację o jego śmierci przekazała lokalna gazeta "Houston Chronicle". 

Od tej piosenki zaczął się rock'n'roll? Historia powstania utworu "Maybelline"

James przyszedł na świat 29 listopada 1940 roku w Houston (w stanie Texas). Był wybitnym kompozytorem i autorem piosenek. Zasłynął chociażby ze współpracy z Elvisem Presleyem

To on właśnie napisał kultowy "Suspicious Minds", czyli utwór, dzięki któremu Presley podbił serca słuchaczy na całym świecie. James skomponował także takie kompozycje, jak "Moody Blue", "It's Only Love" czy "Raised on Rock". Nie można zapominać także o "Always On My Mind", która powstała we współpracy z Wayne'm Carsonem i Johnnym Christopherem. Dzięki niej Mark James zgarnął nagrody Grammy. 

Co ciekawe jednak: nie za wersję Presleya. Doceniono bowiem wykonanie Williego Nelsona. "Always..." nagrodzono w dwóch kategoriach: piosenka roku oraz najlepsza piosenka country. To najpopularniejsza wersja, obok tej nagranej przez zespół Pet Shop Boys w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. 

James stworzył także wielki przebój dla B.J. Thomasa, a mianowicie "Hooked On a Feeling". Choć wersja wykonana przez szwedzką grupę Blue Swede uważana jest za tą najsłynniejszą. 

W 2014 roku James dołączył do Songwriters Hall of Fame (Salon Sławy Autorów Piosenek). Z kolei "Suspicious Minds", "Always On My Mind" oraz "Hooked On a Feeling" znalazły się na liście 100 najwspanialszych piosenek XX wieku, która została stworzona przez organizację Broadcast Music, Inc. (zajmuje się ona zarządzaniem muzycznymi prawami autorskimi). 

10 najpopularniejszych kompozycji Elvisa Presleya: