Nie żyje legenda Electric Light Orchestra. Richard Tandy miał 76 lat

i

Autor: Wikimedia Commons - fot. Todo.ua Nie żyje Richard Tandy z Electric Light Orchestra

wiadomości

Nie żyje legenda Electric Light Orchestra. Richard Tandy miał 76 lat

2024-05-02 8:46

Miesiąc maj dopiero się rozpoczął, a już wita nas bardzo przykrą wiadomością. Zagraniczne media przekazały wieści o śmierci Richarda Tandy'ego - klawiszowca, jednej z kluczowych postaci zespołu Electric Light Orchestra. O śmierci muzyka poinformował obecnie jedyny członek formacji, Jeff Lynne. Richard Tandy miał 76 lat.

W nocy z 1 na 2 maja czasu polskiego zagraniczne media przekazały przykrą wiadomość. W wieku 76 lat zmarł Richard Tandy, muzyk, klawiszowiec, znany przede wszystkim z działalności w zespole Electric Light Orchestra. Informację o śmierci Tandy'ego jako pierwszy podał jedyny obecny członek formacji, Jeff Lynne, który poinformował o sytuacji w specjalnym oświadczeniu. Klawiszowiec zmarł w wieku 76 lat.

Artystki i artyści rockowi, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku

Z wielkim smutkiem dzielę się wiadomością o śmierci mojego wieloletniego współpracownika i drogiego przyjaciela Richarda Tandy’ego. Był niezwykłym muzykiem i przyjacielem i będę pielęgnować wspomnienia, które przeżyliśmy razem. Przesyłam całą moją miłość Sheili i rodzinie Tandy - napisał Lynne.

Kim był Richard Tandy?

Richard Tandy urodził się 26 marca 1948 roku w Birmingham, a grać w pierwszych zespołach zaczął już jako uczeń szkoły średniej, gdzie spotkał innego muzyka - Bevana Bevana, znanego jako Bevv. W 1968 roku został członkiem grupy The Move, gdzie początkowo grał na klawiszach, ale dość szybko przeszedł na bas. Przełomem dla jego kariery był rok 1972 rok, kiedy to został, początkowo właśnie basistą, w pierwszym składzie Electric Light Orchestra, dopiero z czasem stając się głównym klawiszowcem zespołu.

Tandy od zawsze ściśle współpracował z Lynne, także w ramach kariery solowej wokalisty. Sam klawiszowiec pozostawał stałym członkiem Electric Light Orchestra do 1986 roku (powracał w kolejnych latach) i brał udział w nagraniach wszystkich płyt grupy, poza No Answer z 1971 roku i Alone in the Universe z 2015 roku. W 1985 roku Tandy założył własny projekt - Tandy Morgan Band, w ramach którego współpracował z Davem Morganem i Martinem Smithem. W tym samym roku formacja wydała album koncepcyjny, Earthrise.

Oto nasz wybór najważniejszych zagranicznych albumów z lat 70.