Na ten festiwal przyjeżdża najtwardsza publiczność. Albo najbardziej szalona

i

Autor: YouTube

Na ten festiwal przyjeżdża najtwardsza publiczność. Albo najbardziej szalona

2022-07-11 11:37

W czeskiej miejscowości Trutnov w tym tygodniu rusza 23. edycja Obscene Extreme Festival. Gromadzi najcięższe, najbardziej ekstremalne i nierzadko najdziwniejsze kapele z całego świata.

Jest taki dowcip krążący wśród fanów ciężkich brzmień, że jeśli odwrócisz się na chwilkę do znajomego w czasie koncertu grindcore’owego to możesz przegapić kawałek, albo kilka. Dlaczego? Cóż, normą w tym gatunku są piosenki poniżej minuty, a świętujący niedawno 35. urodziny debiut zespołu Napalm Death ma nawet kompozycję wpisaną do księgi rekordów Guinnessa jako najkrótszy utwór muzyczny w historii. Trwa około 1,3 sekundy. Tak, sekundy.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Dlaczego Obscene Extreme Festival jest inny niż pozostałe?

Zarówno w Czechach jak i sąsiadujących Niemczech, Austrii i Słowacji w letnim sezonie nie brakuje festiwali rockowych, metalowych, a nawet poświęconych największej muzycznej ekstremie. Obscene Extreme Festival nawet na tym tle wyróżnia… publiczność. Zasadą organizatorów jest gościnność dla wszystkiego co odjechane i dziwne. Dlatego obecność pod sceną pogujących ludzi przebranych za jednorożce, wtaczających się na scenę zupełnie nagich fanów czy latające nad tłumem gumowe sex-lalki nikogo nie dziwią. Do 2021 na Obscene Extreme Festival zagrało 1029 zespołów.

Oto próbka, na scenie czescy klasycy gatunku: Gutalax.

Tutaj natomiast inny klasyk gatunku: czeski gigant grindcore'u - Spasm.