Mick Ronson

i

Autor: Wikimedia Commons/Flickr user mickeydb, mat. prasowe

Wiadomości

Mick Ronson z zespołu Davida Bowiego zostanie uhonorowany. W jego rodzinnym mieście pojawią się figurki... szczurów

Mick Ronson, nieżyjący już gitarzysta, który jest najbardziej znany z gry w zespole Davida Bowiego, zostanie uhonorowany w rodzinnym mieście w dość niecodzienny sposób.

Mick Ronson z zespołu Davida Bowiego zostanie uhonorowany

Gitarzysta Mick Ronson najbardziej jest znany z gry w zespole u Davida Bowiego. To właśnie on jest w dużym stopniu odpowiedzialny za sukces płyt "Hunky Dory" czy "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars". Ronson wydał także trzy solowe albumy i współpracował z wieloma innymi artystami (m.in. Bobem Dylanem i Lou Reedem). Zmarł jednak w 1993 roku, w wieku 46 lat, na raka wątroby.

Pamięć o nim jednak trwa cały czas. Teraz jego rodzinne miasto postanowiło go uhonorować. Pięćdziesiąt rzeźb szczurów ma się pojawić w przyszłym roku w Hull. Będą miały one po 1,8 m wysokości i utworzą szlak artystyczny w Hull i East Yorkshire. Wszystko z okazji 80. rocznicy urodzin Ronsona (choć ta, w rzeczywistości, wypada w 2026). 

Brian May gorzko o współpracy z Davidem Bowie. "Under Pressure" mogło brzmieć zupełnie inaczej!

Dlaczego akurat szczury? Odpowiedź jest dość prosta. Zanim zyskał sławę jako główny gitarzysta w zespole u Davida Bowiego, grał w grupie... The Rats. 

Wspomniany szlak – który ma być zatytułowany "The Mischief of Rats" – zostanie otwarty w maju 2025 roku i będzie można go zobaczyć z bliska przez trzy miesiące. 

Później te rzeźby mają zostać wystawione na aukcji. Twórcy mają nadzieję, że uda im się zebrać ok. 250 tys. funtów na rzecz organizacji charytatywnej The Daisy Appeal, która pomaga osobom chorym na raka, choroby serca czy cierpiącym na demencję. 

Rick Welton, który jest odpowiedzialny za ten projekt, w rozmowie z BBC przyznał, że jeszcze w tym roku chętni artyści zostaną zaproszeni do przesyłania projektów poszczególnych rzeźb szczurów. 

Oto 5 ciekawostek o albumie "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars":