Maynard James Keenan otwarcie o  formie weteranów rocka na scenie: Dosłownie...

i

Autor: Materiały prasowe - fot. Travis Shinn Wokalista grupy Tool o formie muzyków rockowych podczas występów

wypowiedzi muzyków

Maynard James Keenan otwarcie o formie weteranów rocka na scenie: "Musisz znaleźć..."

2024-04-16 12:34

Zespół Tool pozostaje niezwykle aktywny pod względem koncertowych. Formacja jest obecnie w trakcie trasy koncertowej, na początku października była ona także jednym z headlinerów festiwalu Power Trip. Panowie, z Maynardem Jamesem Keenanem na czele, starają się dawać z siebie na scenie dosłownie wszystko. A co wokalista sądzi o formie kolegów po fachu pod tym względem?

Zespół Tool uchodzi za prawdziwego koncertowego tytana. Formacja jest jedną z tych, która wcale nie potrzebuje okazji w postaci wydawania nowych wydawnictw, by organizować kolejne trasy koncertowe. Formacja jest obecnie w trakcie jednej z serii koncertów, na początku października zaś wystąpiła, wraz z Iron MaidenAC/DC, Judas Priest, Guns N' Roses i Metalliką, jako jeden z headlinerów nowego festiwalu Power Trip. Obecnie zaś coraz więcej mówi się o tym, że grupa powoli rozpocznie pracę nad nowym albumem, a nieco więcej szczegółów na ten temat zdradził całkiem niedawno basista zespołu, Justin Chancellor.

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock

Wokalista Toola ocenia kolegów po fachu

Frontmanem Toola pozostaje Maynard James Keenan. Muzyk bardzo dobrze wie co robić, żeby zwracać na siebie uwagę obecnych na koncertach fanów - wymyślne fryzury, stroje, przebieranki, które tworzą jedyny w swoim rodzaju performance. Teraz artysta postanowił ocenić pod tym względem swoich kolegów po fachu.

W wywiadzie w programie The Fred Minnick Show, wokalista zdradził pewne szczegóły, na które zwraca uwagę podczas występów. Maynard powiedział, że kluczowe są dobre i angażujące pomysły, a także pomniejsze elementy, jak odpowiednie oświetlenie, ustawienie dźwięku, choreografia ruchu. To na tym aspekcie skupił się wokalista. Mówi on, że jego zdaniem rockowi weterani często przeceniają własne możliwości i zbyt dużo biegają po scenie, przez co mają później spory problem z tym, co kluczowe, czyli z wokalem. Keenan powiedział, że często słyszy od fanów, że wciąż koncertujący muzycy, których lata świetności przypadają na lata 70., "są do bani". Według niego wynika to z faktu, iż Ci zbyt mocno zmieniają aranżacje utworów, przez co brzmią one zupełnie inaczej, niż w studiu nagraniowym, a do tego rezygnują z grania na żywo i wykorzystują gotowe taśmy, które nie zawsze zdają egzamin, wykorzystane na wielkim pokazie.

Na żywo oczywiście jest o wiele więcej świateł i dużo więcej ruchu, więc musisz mieć pewność, że dobrze to wszystko połączysz. Ostatecznie występ, wokalnie i muzycznie, musi być na równi, musisz to wszystko razem przybić. Musisz więc znaleźć swoje ograniczenia w zakresie poruszania się, biegania i jakiejkolwiek produkcji, abyś nadal nie latał po scenie jak klaun, ale wykonywał piosenkę, tak, by dźwięk był słyszalny, gdy się przemieszczasz, aby brzmiało to poprawnie.

Wiele zespołów z lat 70.… Ze starymi zespołami rock and rollowymi, które pojawiają się i grają swoje piosenki, wielu mówi coś w stylu: "Ci goście są cholernie do bani”, ponieważ nie grają tak jak w studio. Jest mnóstwo fajnych warstw i 2-calowa taśma, ale na żywo brzmi to tak, jak brzmi, jakby było pięć gitar, a na scenie stoi jedyny gitarzysta, który akurat bierze heroinę, więc to zupełnie nie działa - mówi Maynard w wywiadzie.

Poniżej znajdziesz ciekawostki o albumie “Ænima”: