Co wiesz o Kurcie Cobainie? Sprawdź swoją wiedzę w quizie o zmarłym 30 lat temu liderze Nirvany

i

Autor: AF Archive/Mary Evans Picture Library/East News Quiz o Kurcie Cobainie z Nirvany

QUIZ

Kurt Cobain - co wiesz o muzyku? Sprawdź swoją wiedzę w quizie o zmarłym 30 lat temu liderze Nirvany

2024-04-04 10:45

Kurt Cobain żył niezwykle krótko, zaledwie 27 lat, jednak jego postać, muzyka, którą stworzył, na zawsze zapisały się w historii światowej muzyki i dużo szerzej - kultury. W 2024 roku mija dokładnie 30 lat od tragicznego dnia, kiedy to lider Nirvany odebrał sobie życie. Choć wielu fanów ciężkich brzmień poznało osobę i twórczość Kurta już gdy nie było go na świecie, to nadal pozostaje on dla wielu postacią kluczową. Co wiesz o ikonie grunge'u?

Kurt Cobain urodził się 20 lutego 1967 roku, a muzyka towarzyszyła mu tak naprawdę od samego początku. Jego wujek, Chuck Fradenburg, grał w zespole Beachcombers, ciotka, Mari Earle, grała na gitarze i występowała w zespołach w całym hrabstwie Grays Harbor, a brat ojca, Delbert Cobain, wystąpił w filmie Król Jazzu z 1930 roku. Początkowo radosny i spokojny, całkowicie zmienił swoją osobowość po rozwodzie rodziców, co, jak sam przyznawał, przełożyło się na całe jego późniejsze życie. Cobain w latach nastoletnich sprawiał niemałe kłopoty, już wtedy do tego walczył z chronicznym bólem i regularnymi spadkami nastroju, co w końcu zaowocowało u niego depresją. Ukojenia szukał rysując, pisząc i komponując muzykę i to z tą ostatnią dziedziną sztuki postanowił ostatecznie związać całą swoją zawodową przyszłość.

Już w 1985 roku Kurt powołał do życia kapelę Fecal Matter, a dwa lata później narodził się zespół, który dziś jest ikoną muzyki, jednym z najważniejszych dla brzmienia grunge'u, Nirvanę. A reszta, jak to mówią, jest historią.

Nirvana - 5 ciekawostek o albumie "In Utero" | Jak dziś rockuje?

Co wiesz o Kurcie Cobainie z Nirvany?

Kurt Cobain, jako lider Nirvany, stał się wręcz symbolem rocka z początków lat 90. Przypisana mu przez media rola, fakt, iż te śledziły każdy jego ruch, zupełnie mu jednak nie odpowiadały, tak samo, jak oczekiwania wytwórni, która nalegała, by Nirvana kolejnymi wydawnictwami powtarzała sukces przełomowego Nevermind z 1991 roku. Muzyk, rozdarty między sławą, chęcią wolnego tworzenia, a próbami stworzenia rodziny z Courtney Love i córeczką Frances Bean, zaczął coraz bardziej pogrążać się w depresji, a ratunku szukał, niestety w używkach. Ostatecznie muzyk w marcu 1994 roku trafił na odwyk, z którego uciekł. Poszukiwania trwały kilka dni, aż w końcu 8 kwietnia 1994 roku w domu artysty na Lake Washington Boulevard pojawił się elektryk, który odnalazł zwłoki muzyka. Kurt Cobain zmarł trzy dni wcześniej, 5 kwietnia 1994 roku w wyniku śmierci samobójczej przez postrzał w głowę.

Choć od chwili śmierci Kurta mija trzydzieści lat, jego legenda wciąż jest obecna w świecie muzyki. Co wiesz o założycielu, liderze i frontmanie Nirvany? Rozwiąż quiz!

Co wiesz o Kurcie Cobainie? Sprawdź swoją wiedzę w quizie o zmarłym 30 lat temu liderze Nirvany

Pytanie 1 z 10
Czy Kurt miał polskie korzenie?
Listen on Spreaker.