Kultowy albumu 'Franek Kimono' na czerwonym winylu! Gdzie zamówić?

i

Autor: Materiały prasowe

Kultowy albumu 'Franek Kimono' na czerwonym winylu! Gdzie zamówić?

2021-08-27 13:57

„Franek Kimono” to album Piotra Fronczewskiego, który ukazał się w 1984 roku. Początkowo cały projekt miał być swego rodzaju satyrą społeczną i pastiszem, jednak nikt nie spodziewał się że piosenki takie jak „King Bruce Lee Karate Mistrz” oraz „Dysk dżokej” staną się wielkimi hitami.

Twórcami projektu byli Andrzej Korzyński, Krzysztof Gradowski, Mariusz Zabrodzki oraz Sławomir Wesołowski. To właśnie oni wymyślili całą koncepcję, a dokładnie postać Franka Kimono, w którą wcielił się Piotr Fronczewski. Pasował on idealnie, ponieważ jego głos znakomicie wkomponował się do napisanych już wcześniej tekstów. Prawda jest taka, że specyficzną barwę głosu Fronczewskiego zauważono podczas kręcenia „Akademii Pana Kleksa”. Miał on pierwszorzędne predyspozycje wokalne, dokładnie takie, jakich szukano. Materiał, który został zrealizowany przyjął się świetnie. Ówczesnemu słuchaczowi spodobała się japońska stylistyka, która wprost nawiązywała do popularnej w tych czasach fascynacji kinem sztuk walki.

Co tam w środku gra? - Kult

Album „Franek Kimono” został okrzyknięty „Płytą roku 84” w kategorii Muzyka Rozrywkowa w plebiscycie zorganizowanym przez Program II Polskiego Radia. Popularność całego projektu była na tyle silna, że w gdyńskim Teatrze Muzycznym powstał musical „Drugie Wejście Smoka – Franek Kimono Story” w reżyserii Jerzego Gruzy.

24 września ukaże się kolekcjonerska edycja albumu „Franek Kimono” na czerwonym, 180-gramowym winylu. Nakład tego wydawnictwa jest limitowany, ukaże się tylko 2000 egzemplarzy i każdy z nich ma swój unikalny numer. Album można zamówić na Empik.com, AsfaltShop oraz Winylownia.pl

Aerosmith - tych kawałków słuchał cały świat! [TOP5]