Królowa Elżbieta II - gwiazdy rocka żegnają zmarłą monarchinię

i

Autor: Rex Features/East News/AKPA/Materiały prasowe - Muzycy rockowi żegnają zmarłą monarchinię

Królowa Elżbieta II - gwiazdy rocka żegnają zmarłą monarchinię

2022-09-09 12:38

W czwartek 8 września o godzinie 19:30 czasu polskiego, świat obiegła informacja o śmierci Królowej Elżbiety II. Monarchini zasiadała na brytyjskim tronie przez siedemdziesiąt lat i odeszła w sędziwym wieku 96 lat. Cały świat żegna Królową, hołd zmarłej złożyli też najwięksi światowi muzycy rockowi.

W czwartek 8 września o 19:30 czasu polskiego, Pałac Buckingham przekazał informację o śmierci Królowej Elżbiety II. Monarchini urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako córka księcia Alberta z Yorku. Dziesięć lat później ojciec małej Elżbiety został Królem i przyjął imię Jerzy VI, a ona sama stała się następczynią tronu. Królową została w 1952 roku - podczas podróży z mężem, Księciem Filipem, po Krajach Wspólnoty Narodów, otrzymała informację o śmierci ojca, a już następnego dnia została ogłoszona nową władczynią. Koronacja miała miejsce w 1953 roku i była transmitowana w telewizji, swoje obowiązki Królowej wypełniała przez kolejne 70 lat, stała na czele monarchii, w której nie brakło skandali, jednak pod koniec życia, gdy jej stan zdrowia pogarszał się, coraz więcej obowiązków przekazywała członkom rodziny. W ubiegłym roku Elżbieta II pochowała swojego ukochanego męża - Książę Filip zmarł na Zamku w Windsorze w wieku 99 lat. Królowa zmarła w wieku 96 lat w posiadłości Balmoral w Szkocji. Pałac Buckingham ogłosił już oficjalnie, iż dotychczasowy następca trony, Książę Karol, został Królem i przyjął imię Karol III. 

Muzycy rockowi żegnają Królową Elżbietę II

Na wydarzenie to zdążyli już zareagować muzycy rockowi, którzy za pośrednictwem swoich social mediów złożyli kondolencje Rodzinie Królewskiej. Kilka słów napisali m.in. Ozzy Osbourne, Elton John, Mick Jagger, Sebastian Bach czy David Coverdale. 

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Ozzy Osbourne

"Wraz z moim krajem opłakuję odejście naszej największej Królowej. Z ciężkim sercem mówię, że druzgocąca jest myśl o Anglii bez królowej Elżbiety".

Mick Jagger

"Jej Wysokość Królowa Elżbieta II od zawsze była obecna w moim życiu. Pamiętam, jak w dzieciństwie oglądałam w telewizji jej wesele. Pamiętam ją jako piękną młodą damę, aż stała się ukochaną babcią narodu. Moje najgłębsze sympatie są z rodziną królewską".

Elton John 

"Wraz z resztą narodu, jestem głęboko zasmucony wiadomością o odejściu Jej Wysokości Królowej Elżbiety. Jej osobowość była niezwykle inspirująca, prowadziła kraj przez jedne z najwspanialszych i najciemniejszych chwil z gracją, przyzwoitością i autentycznym opiekuńczym ciepłem. Królowa Elżbieta była ogromną częścią mojego życia od samego dzieciństwa, aż do dziś i będę za nią bardzo tęsknić".

Iron Maiden

"Iron Maiden ze smutkiem przyjmuje informację o odejściu Jej Królewskiej Mości, Królowej Elżbiety II – brytyjskiej instytucji i globalnej inspiracji od ponad 70 lat. Niech cię Bóg błogosławi, proszę pani". 

Paul McCartney

"Niech Bóg błogosławi królowej Elżbiecie II. Niech spoczywa w pokoju. Niech żyje Król".